همشهری‌آنلاین: مردم ایتالیا امروز یکشنبه ۱۴ آذر برای شرکت در رفراندوم قانون اساسی کشورشان که می‌تواند آینده سیاسی نخست‌ وزیر جوان چپگرای آنها را تغییر دهد، به پای صندوق‌های رای رفتند.

 ماتئو رنتزی، نخست‌وزیر ایتالیا وعده داده است اگر پاسخ مردم در همه‌پرسی امروز اصلاح قانون اساسی کشورش "آری" باشد، ایتالیا قوی‌ترین کشور اروپا خواهد شد.

او که به دنبال محدود کردن اختیارات سنای کشورش است، وعده داده در صورت شکست استعفا می‌دهد.

بازارهای مالی و سیاستمداران اروپا نگرانند که پیروزی کمپین "خیر" بی‌ثباتی سیاسی را تحریک کرده، آشوب‌ها را مجددا به بانک‌های لطمه‌دیده ایتالیا بازگرداند و منطقه یورو را به سمت بحران تازه‌ای سوق دهد.

حوزه‌های رای‌گیری از ساعت هفت صبح به وقت محلی باز شدند. حدود ۵۱ میلیون ایتالیایی واجد شرایط رای دادن هستند. اگر نتایج نزدیک هم نباشد، پیروز رفراندوم حدود یک صبح به وقت محلی (۰۰:۰۰ GMT) مشخص می‌شود و اگر رقابت بسیار نزدیک باشد، باید منتظر تکمیل شمارش آرا ماند که حدودا بین دو یا سه صبح فردا، دوشنبه 15 آذر به وقت محلی می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز،با توجه به این‌که احزاب اپوزیسیون علیه اصلاحات صف کشیده‌اند، پیروزی رنتزی می‌تواند شگفت‌آور باشد و یک پیروزی شخصی برای جوان‌ترین نخست‌وزیر ایتالیا قلمداد شود. با این حال تمامی نظرسنجی‌های پیش از رفراندوم نشان می‌دهد که کمپین "خیر" پیروز می‌شود.

انتظار می‌رود میزان مشارکت مردمی بین ۵۰ تا ۶۰ درصد باشد. تحلیلگران هم معتقدند که هر چه‌قدر میزان مشارکت پایین باشد، می‌تواند به نفع رنتزی تمام شود. مشارکت بالاتر از ۶۰ درصد می‌تواند نتیجه را غیر قابل پیش‌بینی‌تر کند.

نتایج نظرسنجی‌های پس از رفراندوم هم به محض پایان رای‌گیری اعلام می‌شود و شمارش از ۱۱ شب به وقت محلی آغاز می‌شود.

ماتئو رنتزی که در کمپین "آری" فعالیت داشت، می‌خواهد تا روند حکومتداری را آسان‌تر کند. این اصلاحات قدرت سنا را می‌گیرد و بدان معناست که قوانین تنها نیاز به تایید در پارلمان دارند. طبق سیستم کنونی، قوانین برای تصویب نیازمند تایید سنا و پارلمان ایتالیا هستند. اگر کمپین "خیر" پیروز شود، یعنی روند گسترده و طولانی نظارت کنونی همچنان پا بر جای می‌ماند.

اگر رفراندوم تایید شود و اکثر مردم در رای‌گیری به آن "آری" بگویند، انتظار می‌رود رنتزی در مقام نخست‌وزیری ایتالیا باقی بماند، سیستم رای‌گیری اصلاح شود و انتخابات پارلمانی در سه ماهه دوم یا سوم سال ۲۰۱۷ برگزار شود.

اما درصورتی که رفراندوم شکست بخورد، رنتزی احتمالا کناره‌گیری خواهد کرد، سیستم رای‌گیری به گونه‌ای اصلاح می‌شود که از تشکیل پارلمان معلق جلوگیری شود، انتخابات زودهنگام سه ماهه دوم یا سوم ۲۰۱۷ برگزار می‌شود و در روزهای پس از رفراندوم، روند معاملات سیر نزولی پیدا می‌کند.

جنبش اپوزیسیون "پنج ستاره" از حامیان کمپین "خیر" است و اگر قرار باشد رفراندوم با اختلاف چشمگیری به نفع مخالفان تمام شود، آنگاه این حزب شانس بالایی برای کسب آرای مردمی در انتخابات آتی به دست می‌آورد.

این اصلاحات، یک سوم قانون اساسی را شامل می‌شود. پارلمان ایتالیا این تغییرها را با تغییرهاي اندکی تایید کرد و به همین دلیل نیازمند آن است تا در رفراندوم هم تایید شود.

طبق سیستم کنونی که بر اساس قانون اساسی سال ۱۹۴۸ بنا نهاده شده، دو مجلس با نمایندگانی که مستقیما انتخاب می‌شوند، وجود دارد؛ سنا و پارلمان. هر دو مجلس اختیاراتی برابر دارند و هر دو مجلس باید روی یک قانون پیش از تصویب، اتفاق‌نظر داشته باشند. بدين معني كه تصویب یک قانون مدت زمان مدیدی طول می‌کشد. به عنوان مثال، قانون اعطای حق برابر به کودکانی که خارج از چارچوب ازدواج رسمی متولد شدند، حدود ۱۳۰۰ روز طول کشید.

طبق اصلاحات، سنا کل اختیاراتش را از دست می‌دهد، تعداد سناتورها از ۳۱۵ تن به ۱۰۰ تن کاهش می‌یابد و مابقی سناتورها هم دیگر به صورت مستقیم انتخاب نمی‌شوند. در عوض، ۱۰۰ سناتور به دست مجمع‌های منطقه‌ای انتخاب می‌شوند و برخی از شهردارها هم به عنوان سناتور خدمت می‌کنند.

کد خبر 354332

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =