همشهری آنلاین: درد، یکی از مهمترین دلایل مراجعه به پزشک است اما نکاتی وجود دارد که با آگاهی از آن‌ها، می‌توان تا حدی درد را مدیریت کرد.

يا انجام برخي از اقدامات، مي‌توان تا حدي از شدت درد كاست و آن را مديريت كرد.

  • گرما یا یخ: ممکن است پزشک شما کمک گرفتن از یخ یا گرما را برای کاهش درد توصیه نکند اما هر کدام از آن‌ها برای مواردی مفید هستند. از یخ برای جراحت‌های حاد استفاده کنید. یخ باعث کند شدن جریان خون خواهد شد و از شدت درد، تورم و کبودی در ناحیه صدمه دیده می‌‌کاهد. همچنین، آب گرم برای نرم کردن مفاصل و دردهای عضلانی مفید و موثر است.
  • در صورت درد، با حل کردن جدول و امور مشابه خودتان را سرگرم کنید: زمانی که شما حواس مغزتان را پرت می‌کنید، درد کمتری حس می‌‌کنید. می‌‌توانید با تماشای یک سریال طنز، دردتان را از یاد ببرید. البته توجه داشته باشید که این به معنی استمرار این وضعیت و تمرکز بر سایر موضوعات برای فراموش کردن و کاهش درد برای مدت طولانی نیست. بهتر است برای یافتن علت دردهای مزمن، به پزشک متخصص مراجعه کنید تا منشاء درد پیدا و درمان شود.
  • درد کمر خود به خود بهبود می‌یابد: قبل از مراجعه به پزشک، بهتر است بدانید که 90 درصد دردهای کمر، پس از 12هفته بدون استفاده از دارو به طرز چشمگیری کاهش می‌یابند. با این حال می‌‌توانید از یک فیزیوتراپیست مشاوره بگیرید. در این صورت چنانچه درد شما ناشی از جابجایی مهره‌‌های کمر و موارد مشابه باشد، می ‌توانید از بروز خطرات بیشتر در امان بمانید.
  • به فکر تغییر رژیم غذایی خود باشید: لبنیات چرب را برای چند هفته از رژیم غذایی خود حذف کنید و ببینید که دردتان بهبود می‌یابد یا خیر. این روند را برای گندم، گوشت قرمز، مرکبات، بادام زمینی و  کافئین  تکرار کنید و ببینید چه تغییری در دردتان حس می‌کنید. اگر این وضعیت موثر بود در مراحل بعدی زیر نظر متخصص تغذیه، روند را ادامه دهید.
  • قبل از عمل جراحی بخصوص در ناحیه کمر، دوباره به انجام آن فکر کنید: شاید عمل جراحی کمر در ظاهر مفید به نظر برسد اما در میان افرادی که این دست از جراحی را داشته اند، آرزو می‌‌کنند که ای کاش دست به انجام چنین عملی نمی‌‌زدند. در بررسی انجام شده نسبت به افراد تحت عمل جراحی کمر، تنها 60 درصد از آنها از عمل به طور کامل راضی بوده ‌اند.
  • درد جنبه ذهنی هم دارد: درد شما می‌‌تواند عوامل ذهنی نیز داشته باشد. سعی کنید پیش از مراجعه به پزشکان امراض و دردهای جسمی، به روانشناس مراجعه کنید و علل دردتان را بررسی كند.
  • درد با ورزش درست، بهبود می‌یابد: سعی کنید ورزش‌های متناسب با دردتان را انجام دهید. به یاد داشته باشید در صورتی که خواب شب خوبی نداشته باشید، دردتان بهبود نخواهد یافت.

*وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

کد خبر 347579

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =