همشهری آنلاین: معاون پژوهشی انجمن صرع ایران، در آستانه بازگشایی مدارس و آغاز سال جدید تحصیلی، توصیه‌هایی برای والدین دارای فرزند مبتلا به صرع ارائه کرد.

به گزارش مهر، دکتر غلامرضا زمانی گفت: والدین نباید بیماری «صرع» فرزندشان را پنهان کنند. اگر والدین از مدرسه انتظار اقدام مناسب در موارد ضروری و اضطرار را دارند لازم است اولیای مدرسه پیش‌بینی و آمادگی لازم برای این کار را داشته باشند. بر همین اساس در پرونده سلامت کودک به بیماری زمینه‌ای، داروهای مصرفی، مراقبت‌‌های موجود و محدودیت‌های ورزشی کودک اشاره می‌شود.

این فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان با توجه به شرایط کودکان مبتلا به صرع در مراکز آموزشی، افزود: کودکان مبتلا به صرع دو گروه هستند برخی اشکالات ساختاری مغز و بیماری‌های زمینه ای دارند که عامل ایجاد صرع است و کودک را با معلولیت ذهنی و یا جسمی روبه‌رو ساخته و امکان یادگیری و آموزش در مراکز عادی همراه با سایر کودکان را مانع می‌شود، این گروه افرادی هستند که براساس تشخیص پزشک به مراکز توانبخشی و یا مدارس ویژه خاص کودکان کم توان یا دیر آموز ارجاع می‌شوند.

وی ادامه داد: اما در خصوص آن گروه کودکان مبتلا به صرع که از شرایط جسمی و سلامت و ضریب هوشی معمولی برخوردارند هیچگونه محدودیت و ممنوعیت جهت حضور در مراکز آموزشی عادی وجود ندارد و همچون سایر کودکان لازم است نشاط و کیفیت زندگی آنها مورد توجه قرار گیرد.

زمانی در پاسخ به این سئوال که آیا مدرسه باید از صرع دانش آموز مطلع باشد، عنوان کرد: پاسخ قطعا بلی است چرا که اگر والدین از مدرسه و اولیاء آن انتظار اقدام مناسب درموارد ضروری و اضطرار را دارند لازم است اولیای مدرسه پیش بینی و آمادگی لازم برای این کار را داشته باشند. لذا بر همین اساس در پرونده سلامت کودک به بیماری زمینه‌ای، داروهای مصرفی، مراقبت‌های موجود و محدودیت‌های ورزشی کودک اشاره می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با توجه به اینکه کودکان و مسئولان مدرسه باید چه نکاتی درخصوص صرع آموزش ببیند، یادآور شد: از کودک با توجه به سن باید انتظار داشت و هرچه سن کودک کمتر باشد مسئولیت والدین و اولیای مدرسه در این رابطه بیشتر می‌شود.

وی در ادامه افزود: نباید بیماری کودک پنهان شود و نباید والدین یا کودک از وجود این بیماری شرمنده باشند چرا که همچون سایر بیماری‌ها فرد آن را انتخاب نکرده و دیدگاه پزشکی نسبت به آن و توجه به کیفیت زندگی این کودکان باید مورد توجه قرار گیرد و باورهای غلط در دیدگاه جامعه و یا اولیای مدرسه را باید از طریق آموزش مرتفع کرد.

به گفته زمانی، لازم است کودک خواب شبانه کافی و استراحت مناسب داشته باشد تا تمرکز و احتمال عود حمله ایشان کاهش یابد.

این فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان با بیان اینکه داروهای کودک باید به صورت منظم و طبق تجویز پزشک مصرف شود، عنوان کرد: ورزش، فعالیت و بازی کودک ممنوعیت ندارد لیکن ورزش‌های رقابتی و خسته کننده توصیه نمی‌‌شود، از طرفی به دلایل ایمنی لازم است از ورزش‌هایی که در ارتفاع انجام می‌شود یا شنا و شیرجه خصوصاً در آب‌های عمیق اجتناب شود.

وی با تاکید براینکه هنگامی که کودک به دستشویی و حمام می‌رود درب را روی خود قفل نکند، یادآور شد: این کودکان باید از گرمازدگی، کم آبی بدن (خصوصا در هنگام ورزش) با مصرف نوشیدنی و مایعات پیشگیری کنند.

زمانی افزود: از آنجایی که ممکن است پزشک متخصص هنگام ویزیت کودک به غیر از دارو درمانی، وقت کافی برای ارائه اطلاعات کامل در مورد پیشگیری از بروز مجدد تشنج در کودکان را نداشته باشد، این عزیزان می‌توانند با مراجعه به انجمن صرع ایران، از آموزش و مشاوره‌های لازم برخوردار شوند.

کد خبر 347082

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =