همشهری آنلاین: رئیس اداره مبارزه با اعتیاد وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: ۹۵ تا ۹۹ درصد معتادان خیابانی پس از ترک دوباره به اعتیاد بر می‌گردند، زیرا حمایت‌های اجتماعی برای بازگشت آنها به زندگی ضعیف است.

معتاد

علیرضا نوروزی در گفت‌و‌گو با ایرنا، افزود: تعداد زیادی معتاد کارتن خواب و بی‌خانمان در کشور و در شهر تهران وجود دارد، آمارهای مختلفی نیز از تعداد آنها بیان شده که از 10 هزار نفر تا 30 هزار نفر متغیر است.

وی گفت: تعداد معتادان متجاهر یا بی‌خانمان هر چقدر که باشند، راه حل از بین بردن این پدیده این نیست که فقط به درمان اعتیاد آنها اکتفا کنیم، ممکن است، این معتادان را به مراکز درمانی ببریم و بعد از دو ماه یا شش ماه یا حتی بیشتر ترک دهیم اما برای پس از ترک اعتیاد آنها چه برنامه‌ای داریم.

رئیس اداره مبارزه با اعتیاد وزارت بهداشت افزود: وزارت بهداشت و مراکز ترک اعتیاد وابسته به این وزارتخانه یا دستگاه‌های دیگر ممکن است، برای درمان معتادان اقدامات زیادی هم انجام دهند اما تا زمانی که حمایت های اجتماعی و مصونیت های لازم برای بازگشت این معتادان به جامعه نباشد، تمام این اقدامات بی‌نتیجه می‌ماند.

وی گفت: بخش مهمی از مشکلات معتادان بی‌خانمان، مسئله بی‌خانمانی آنهاست که باید ریشه یابی و حل شود، اما متاسفانه در برنامه‌ریزی‌ها به مسئله بی‌خانمانی و حمایت‌های اجتماعی از این معتادان توجهی نداریم و تصور می‌کنیم با درمان اعتیاد آنها مسئله رفع می‌شود.

نوروزی افزود: در چند سال گذشته که با تورم بالا و گاه تا 40درصد در کشور مواجه بودیم، بسیاری از افراد در کشور ورشکست و بیکار شدند و بسیاری از معتادان نیز بی‌خانمان شدند، هزینه های کمرشکن اقتصادی باعث شد به هر حال افرادی بی‌خانمان شوند اما برنامه ای برای حمایت اجتماعی و اقتصادی از این افراد نداشتیم.

وی گفت: اعتیاد و سوء مصرف موادمخدر برای برخی از معتادان به صورت یک عادت و سبک زندگی غلط در آمده است که حتی با ترک اعتیاد نیز دوباره به اعتیاد بر می‌گردند.

کد خبر 341298

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =