همشهری آنلاین: مشاور وزیربهداشت در امور توانبخشی گفت: میزان شیوع اختلال اوتیسم در کودکانی که به روش سزارین متولد می شوند، ۲۰ درصد از نوزدانی که به روش زایمان طبیعی به دنیا می‌آیند، بیشتراست.

به گزارش ايرنا، محمدتقی جغتایی افزود: سزارین در بروز اختلال اوتیسم یا اختلال در نوزادان موثر است و میزان شیوع اختلال اوتیسم یا اختلال در خودماندگی در كودكانی كه از طریق سزارین به دنیا می‌آیند، 20درصد بیشتر از نوزادانی است كه با زایمان طبیعی متولد می‌شوند.

وی گفت: البته سزارین در برخی موارد كه علل فیزیولوژیك و پزشكی دارد مانند كوچك بودن لگن مادر یا نچرخیدن سر نوزاد و .. باید انجام شود اما مورد آن زیاد نیست.

جغتایی افزود:‌ سزارین موجب افزایش استرس به مادر و نوزاد می شود و همین امر احتمال بروز بیماری اوتیسم را در بین نوزادانی كه به این روش به دنیا می آیند، بیشتر می‌كند.

بیماری اوتیسم یا درخودماندگی، نوعی اختلال رشدی است كه فرد مبتلا در برقراری ارتباط با دیگران دچارمشكل می‌شود و به اشتباه تصورمی‌شود این افراد عقب مانده ذهنی هستند، در حالی كه به گفته حسین نحوی نژاد، معاون سازمان بهزیستی بیش از 50 درصد این افراد از هوش طبیعی برخوردار هستند.

نحوی نژاد، پیش از این درگفت وگو با ایرنا اعلام كرده بود كه تاكنون حدود 3 هزار فرد مبتلا به اوتیسم در كشورشناسایی شده‌اند و تحت مراقبت هستند اما با توجه به آمارهای جهانی تخمین زده می‌شود كه حدود 10هزار فرد مبتلا به این اختلال در كشور باشند كه اغلب آ‌نها ناشناخته مانده‌اند.

آمارهای وزارت بهداشت نشان می‌دهد، بیش از50‌درصد زایمان‌ها در ایران به روش سزارین انجام می‌شود و این میزان دربیمارستان‌های خصوصی بالای 75 درصد است درحالی براساس استانداردهای جهانی میزان موارد سزارین در كشورها نباید از 15 درصد كل زایمان‌ها بیشتر باشد.

سالانه حدود یك میلیون و 500 هزار نفر در كشور متولد می‌شوند.

کد خبر 332182

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =