همشهری آنلاین: قدس، قبله نخستین و حرم دوم مسلمانان جهان، سرزمین اصلى و وطن میلیون‌ها آواره مسلمان فلسطینى‌است که از سال ۱۹۴۸ آن سرزمین را از دست ساکنانش خارج و تحت سلطه نیروهاى اشغالگر قدس قرار گرفت.

Quds day

پس از پیروزى انقلاب اسلامى، امام خمینیره روزى را براى نجات قدس از چنگال صیهونیست‌هاى جنایتکار، به عنوان روز قدس تعیین کردند.

در پیامى که امام راحل به همین مناسبت صادر نمودند، آمده‌است:

بسم الله الرحمن الرحیم

من طى سالیان دراز، خطر اسرائیل غاصب را گوشزد مسلمین نمودم که اکنون، این روزها به حملات وحشیانه خود به برادران و خواهران فلسطینى شدت بخشیده است و به ویژه در جنوب لبنان به قصد نابودى مبارزان فلسطینى پیاپى خانه و کاشانه ایشان را بمباران مى کند.

من از عموم مسلمانان جهان و دولت هاى اسلامى مى خواهم که براى کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن، به هم بپیوندند; و جمیع مسلمانان جهان را دعوت مى کنم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است و مى تواند تعیین کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان " روز قدس " انتخاب و طى مراسمى همبستگى بین المللى مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونى مردم مسلمان فلسطین اعلام نمایند. از خداوند متعال پیروزى مسلمانان را بر اهل کفر خواستارم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
روح الله الموسوی الخمینی

از این تاریخ آخرین جمعه ماه مبارک رمضان روز جهانی قدس نام گرفت تا فریاد اعتراض مسلمانان عالم به تداوم اشغال قبله اول مسلمین در سراسر دنیا طنین‌انداز شود.

کد خبر 32951

برچسب‌ها