نوشته مویا لوکت* - ترجمه دکتر یونس شکرخواه: معمولاً ابداع واژه فیلم مستند را به جان گریرسون (John Grierson) مستندساز و تهیه‌کننده اسکاتلندی، نسبت می‌دهند؛ گو اینکه برخی نیز با این نظر مخالف هستند.

John Grierson

در مقام بنيانگذار مکتب مستند سازي بريتانيا، همه از گريرسون به عنوان فردي ياد مي‌کنند که به مفهوم واقعي به هنر فيلم در انگليس کمک کرده است.

علاقه وي به رسانه، تمام دوران فيلم‌سازي او را تحت‌الشعاع قرار داده است. با استفاده از بورس بنياد راکفلر، طي سال‌هاي 1924 تا 1927 در آمريکا به مطالعه رسانه و افکار عمومي پرداخت. توجه او به مشاهدات جمعي، رويکردهاي زيباشناسي و اجتماعي او را شکل داد؛ رويکردهايي بعدها در فيلم‌هاي مستندش به خوبي ديده مي‌شود.

گريرسون در سال 1929 در تأسيس واحد فيلم (film unit) در بنياد هيات بازاريابي امپرتوري (empire marketing board) به صورت فعال همکاري کرد و در همان سال قبل از توليد فيلم‌هاي مستندي دربارة آلبرتو کاوالکانتي، باسيل رايت، همفري چنينگر و هري وات، فيلم ماهيگيران را ساخت.

او طرفدار برخورد خلاقانه با وقايع روزمره بود و براي اين کار بر برخورد زيباشناسه و تأثير اجتماعي فيلم‌ها تأکيدي مي‌کرد.

پس از اينکه براي کار در تهيه فيلم تراست ارتباطات سلطنتي (film committee of imperial relation trust) فرا خوانده شد، به کانادا رفت و در سال 1939 به عنوان رييس هيئت ملي سينماي کانادا (Canada's national film board) انتخاب شد.

او در آخرين سال‌هاي فعاليتش براي تلويزيون اسکاتلند کار کرد و در عين حال در دانشگاه مک‌گيل در کانادا تدريس مي‌کرد.


 MOYA LUCKETT*

کد خبر 309856

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =