همشهری آنلاین: روز ۲۳ ذی‌القعده روز زیارتی امام رضا (ع) است تا مردم با توجه به ذات آن حضرت و به نقشی که ایشان در ایجاد مدینه رضوی داشتند پی ببرند.

‌علامه مجلسي در كتاب بحارالانوار در رابطه با اين‌كه چرا روز 23 ذي القعده روز زيارتي امام رضا (ع) است، عنوان كرد: برخي افراد معتقدند آن حضرت در روز 23 ذي‌القعده به شهادت رسيده است، اما در جامعه ما روز آخر ماه صفر به عنوان روز شهادت ايشان مطرح است. بايد گفت اين روز، روز زيارتي مخصوص ايشان ناميده شده است تا مردم با توجه به ذات آن حضرت و به نقشي كه ايشان در ايجاد مدينه رضوي داشتند پي ببرند.

‌امام رضا (ع) با آمدن به سمت مرو، يك مدينه دوم براي نشر معارف اسلامي ايجاد كردند كه به اصطلاح «مدينه رضويه» گفته مي‌شود، براي اينكه مردم اين معنا را در نظر بگيرند و نسبت به زحمات ايشان حالت شكر داشته باشند. شايد اين عنوان را مطرح كرده‌اند تا در اين روز مخصوص به وجود مبارك امام رضا (ع) بيش از پيش توجه كنيم.

‌آيت‌الله بهجت با اشاره اين مطلب كه زيارت امام رضا (ع) از زيارت امام حسين (ع) نيز بالاتر است، گفت: زيارت شما بايد از صميم قلب باشد. در هنگام ورود اذن دخول بخواهيد و اگر حال مساعدي داشتيد به حرم برويد.

‌هنگامي كه از حضرت رضا (ع) اذن دخول مي‌طلبيد و مي‌گوييد: « أأدخل يا حجة الله: اي حجت خدا، آيا وارد شوم؟» به قلبتان مراجعه كنيد و ببينيد آيا تحولي در آن به وجود آمده و تغيير يافته است يا نه؟ اگر تغيير حال در شما بود، حضرت (ع) به شما اجازه داده است. اذن دخول حضرت سيدالشهدا (ع) گريه است، اگر اشك آمد امام حسين (ع) اذن دخول داده‌اند و وارد شويد.

‌اگر حال معنوي زيارت داشتيد به حرم وارد شويد. اگر هيچ تغييري در دل شما به وجود نيامد و ديديد حالتان مساعد نيست، بهتر است به كار مستحبي ديگري بپردازيد. سه روز روزه بگيريد و غسل كنيد، بعد به حرم برويد و دوباره از حضرت اجازه ورود بخواهيد.

‌زيارت امام رضا (ع) از زيارت امام حسين (ع) بالاتر است، چرا كه بسياري از مسلمانان به زيارت امام حسين (ع) مي‌روند، ولي فقط شيعيان اثني عشري به زيارت امام رضا (ع) مي‌آيند.

علامه‌ مجلسي در بحارالانوار بر استحباب زيارت امام رضا (ع) در روزهاي خاصي تأكيد بيشتري داشته‌اند، روز تولد آن حضرت، يازدهم ذي‌القعده. روز شهادت امام (ع)، آخرين روز يا هفدهم ماه صفر يا بيست‌و‌چهارم ماه رمضان، روز بيعت مردم با ايشان يعني روز اول يا ششم ماه رمضان. روز بيست‌و‌سوم ذي‌ القعده كه بنابر قولي در چنين روزي آن حضرت به شهادت رسيده‌اند.

‌روز بيست‌و‌پنجم ماه ذي‌القعده، معروف ‌به روز «دحوالارض» روزي كه خداي متعال زمين را گسترانيد، عبادت در آن روز آثار و بركت‌هاي عظيم و بي‌مانندي دارد و زيارت امام رضا (ع) در آن روز افضل اعمال دانسته شده است. روز چهارشنبه، اين روز به نام امامان موسي‌ بن‌ جعفر (ع)، علي‌ بن‌ موسي (ع)، محمد‌ بن‌ علي (ع) و علي‌ بن‌ محمد (ع) است. در روز جمعه نيز زيارت چهارده معصوم و از جمله حضرت علي‌ بن‌ موسي‌ الرضا (ع) مستحب است.

  • منبع: پايگاه اطلاع رساني حج
کد خبر 306427

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =