همشهری‌آنلاین: کتاب آرامگاه دو بانوی عیلامی از خاندان شاه شوتور نهونته پسر ایندد حاصل کاوش در محوطه باستانی جوبجی، رامهرمز و خوزستان به نگارش آرمان شیشه گر استادیار و عضو سابق هیأت علمی پژوهشکده باستان شناسی توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شد.

کتاب آرامگاه دوبانوی عیلامی از خاندان شاه شوتور نهونته پسر ایندد منتشر شد

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگ و گردشگری، در مقدمه این کتاب آمده است بانو آرمان شیشه گر با زادبوم خوزستانی با کاوش و پژوهش ارزشمند خود گرد و خاک زمانه را از چهره دوبانوی عیلامی زدوده است

کاوش‌های محوطه باستانی جوبجی از کاوش‌های مهم دوره عیلامی نو و دوره انتقالی به دوره هخامنشی است و پژوهش گرانسنگ که برآیند کوشش خستگی ناپذیر شیشه‌گر بوده گوشه‌ای دیگر از تاریخ باستان شناسی دوره عیلام را به دانش و شناخت این دوره افزوده است.

در اردیبهشت ماه سال 1386 به هنگام عملیات لوله گذاری سازمان آب و فاضلاب وزارت نیروی خوزستان باحفر کانال در این محوطه باستانی یک آرامگاه دوره عیلام نو در یک کیلومتری روستای جوبجی به طور اتفاقی کشف و به دنبال آن کاوش نجات بخشی روشمند در منطقه آغاز شد.

با توجه به خط نگاشته هایی که بر روی چند اثر زرین در این مجموعه به دست آمد معلوم شد دوفرد آرمیده در این آرامگاه دوزن از خانواده شاه شوتور نهونته پسر ایندد شاهی عیلامی هستند.

این مجموعه یا گنجینه مربوط به دوره عیلامی نو پیش درآمدی بر هنر دوره هخامنشی و نمادهای ارزشمند از باورها، آیین ها و شکوه و شکوفایی فرهنگی و هنری این دوره است. یافته های زرین پولک‌ها و تزیینات ریز به دست آمده از کاوش های جوبجی یادآور سربند، پابند، تزیینات لباس و چادر عروسی توری با پولک‌های ریز سیمین زنان خانواده‌های اشرافی در منطقه بهبهان و ممسنی است و بر پایه همنگاری مردم باستان شناسی به نظر می رسد بانوی عیلامی با جامه مهمترین دوره زندگی اش به خاک سپرده شده است.

کد خبر 297887

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =