همشهری آنلاین: کانون پرورشی فکری کوکان و نوجوانان نمایش «شنل قرمزی» را در شهرهای مختلف ایران با یک تریلی سیار اجرا می کند.

شنل قرمزی

به گزارش مهر، حرکت تریلی سیار نمایشی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال جدید به سمت دو استان خراسان رضوی و جنوبی در حالی آغاز می‌شود که جدول برنامه‌ حضور این صحنه‌ نمایشی با سابقه در تمامی استان‌های کشور طراحی و تدوین شده است.

«شنل قرمزی» به نویسندگی و کارگردانی زهرا مریدی عنوان نمایشی است که روز پنج شنبه سوم اردیبهشت ۱۳۹۴ چهار بار روی صحنه این تریلی و در شهر تاریخی سبزوار اجرا می‌شود.

پس از آن، گروه نمایشی روز جمعه چهارم اردیبهشت ۳ بار در نیشابور، روز شنبه پنجم ۳ بار در قوچان، یک‌شنبه ششم ۳ بار در مشهد مقدس و دوشنبه هفتم اردیبهشت ۳ بار در بناباد، بجستان و بیدخت به اجرای همین نمایش می‌پردازند.

تریلی سیار کانون پس از خروج از خراسان رضوی به سمت خراسان جنوبی حرکت می‌کند تا گروه نمایشی طی روزهای ۱۰ تا ۱۴ اردیبهشت «شنل قرمزی» را در برابر دیدگان کودکان و نوجوانان این استان اجرا کند.

در این نمایش حامد عربانیان، المیرا پارسا، محسن قصری و زهرا مریدی نقش‌آفرینی می‌کنند.

این در حالی است که مرکز تئاتر و تئاتر عروسکی کانون با انتشار کتاب‌چه برنامه اجرایی تریلی تئاتر سیار، جدول حضور این تریلی در تمامی استان‌های کشور را منتشر کرده است.

بر اساس اعلام این مرکز قرار است حدود ۱۰ عنوان نمایش در چهار فصل سال به کارگردانی چهره‌های نام‌آشنای این عرصه مانند بهناز مهدی‌خواه، احمد تیموری، امیر مشهدی‌عباس، آرش شریف‌زاده، محمود تیموری، مجتبی خمسه، نازنین فراهانی و رضا کوچک‌زاده بر روی صحنه این تریلی اجرا شود.

به گفته‌ امیرحسین کاظمی کارشناس نمایش سیار مدیریت مرکز تئاتر، بیشتر این نمایش‌ها تولیدی و به سفارش مرکز تئاتر کانون تولید شده است.

وی توضیح داد که در جدول برنامه‌ها تمامی کشور به ۱۲ منطقه تقسیم شده است و قرار بود که تریلی طی روزهای ۲۲ تا ۱ اردیبهشت مهمان سه استان منطقه ۱ یعنی استان‌های سمنان، گلستان و خراسان شمالی باشد که شرایط جوی و برخی از مشکلات پیش آمده این سفر را لغو کرد.

کاظمی یادآور شد: برنامه‌ اجرای نمایش در این استان‌ها به زمان‌های دیگری در سال ۹۴ منتقل خواهد شد. برنامه های تریلی کانون در نهایت تا روز ۲۲ اسفند امسال ادامه می‌یابد.

این کارشناس مرکز تئاتر کانون اضافه کرد: استان‌های کرمان، یزد، فارس و اصفهان مقصد‌های بعدی حرکت تریلی در فصل بهار امسال خواهد بود.

تریلی سیار کانون سال ۱۳۵۱ از سوی کانون به کشور آلمان سفارش داده شد و در سال بعد از شهر برمن به سمت ایران حرکت کرد.

این تریلی در مرداد سال ۱۳۵۳ نخستین فعالیت رسمی خود را با اجرای نمایش در شمال کشور و از شهر آستارا در استان گیلان آغاز و در مازندران به پایان برد.

این حرکت فرهنگی طی ۴۱ سال گذشته اگرچه در مسیر فعالیت خود با فراز و نشیب‌هایی روبرو بوده، اما حضورش در شهرها و روستاهای کشور و مناطق زلزله‌زده و سیل‌زده در همه‌ این سال‌ها باعث شده است که در پیشبرد فرهنگ تئاتر در میان کودکان و نوجوانان حتی در شرایط ویژه نیز نقشی حساس و اساسی بر عهده داشته باشد.

کتابچه برنامه‌ اجرایی تریلی تئاتر سیار کانون در سال ۱۳۹۴ از طریق پایگاه خبری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نشانی www.kanoonnews.ir در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

کد خبر 292858

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =