همشهری آنلاین- مهدی تهرانی: مدارس سینمایی در کشورهای صاحب این هنر و صنعت سابقه ۱۰۰ ساله دارند. در حال حاضر دروس سینما عمدتا در تمام کشورها تدریس می‌شود.

natioal cinema

در دانشكده‌هاي سينمايي دوره‌هاي مختلف سينما شامل تدوين؛ كارگرداني، فيلمنامه‌نويسي، نحليل فيلم؛ بازيگري؛ فيلمبرداري و ساير رشته‌هاي فني مرتبط؛ طبق روال آموزشي و به گونه‌ي ترميك تدريس مي‌شود.

طبق آمار آكادمي علوم و فنون سينمايي و هنرهاي تصويري ؛ در حال حاضر حدود 1200 دانشكده و كالج هنرهاي سينمايي تنها در آمريكا فعال است.

اما مدارس ملي سينمايي دنيا چه تفاوتي با دانشكده‌هاي سينمايي دارند؟ دانشجويان دانشكده‌هاي سينمايي به فراخور اشتياق و علاقه و حتي بدلايل شخصي در يكي از رشته‌هاي متنوع سينما ثبت نام كرده و ادامه تحصيل مي‌دهند. از اين رو براي نشستن در سركلاس؛ دانشجو فقط بايد از قبل ثبت نام كرده باشد. اما اوضاع در مدارس ملي سينما متفاوت است.

در عمده مدارس ملي سينمايي جهان؛ اصل اول در ورود و ثبت نام، علاقه و پيشينه كاري فرد متقاضي است. در واقع قبل از احراز هويت كاري و صلاحيت فردي به كسي اجازه ورود به اين مدارس داده نمي‌شود. بر اين مبنا ممكن است كارمند پرسابقه يك بانك كه در كنار فعاليت اداري و بانكي خود؛ يكي دو فيلمنامه‌ي استاندارد نيز نوشته و ارائه كرده است، صلاحيت ورود به اين مدرسه‌ها را داشته باشد اما كسي كه فقط يك تماشاگر سينما و علاقمند عادي است به اين كلاس‌ها راهي براي ورود نيابد.

يك مثال شايد حساسيت مورد بحث را روشن كند: نام "كريستف كيشلوفسكي" كارگردان طراز اول سينماي جهان به عنوان يك سينماگر مولف مورد احترام تمام سينمادوستان است.

كيشلوفسكي طي سالهاي 1960 تا 1964 در دانشگاه معتبر ورشو در دانشكده هنرهاي دراماتيك و در رشته ادبيات نمايشي تحصيل كرد. با اينهمه وقتي در سال 1965 و 1966 براي ثبت نام به مدرسه سينمايي لودز رفت؛ صاحب صلاحيت تشخيص داده نشد و تقاضايش هر 2 بار رد شد.

اين در حالي بود كه 2 دوست ديگر وي يعني آندره وايدا و رومن پولانسكي پيش از وي از مدرسه سينمايي لودز فارغ التحصيل شده بودند. تنها در مرتبه سوم در ابتداي سال 1967 بود كه روزمه كاري كريستف كيشلوفسكي در مدرسه ملي سينمايي لودز پذيرفته گرديد.

بعد‌ها كيشلوفسكي در اين باره گفته بود: تحصيلاتم در دانشگاه ورشو فقط نگاه انداختن به چندين كنب گران قيمت هنري و نمايشي بود. در مدرسه( لودز) بود كه فهميدم تكنيك چيست و سينما كدام است...

مورد ديگر برگزاري كلاس‌ها در گروه‌هاي سني است. در مدارس ملي سينما عمدتا براي سه رده سني كلاس‌ها در نظر گرفته مي شود: جوانان تا 30 سال ؛ بزرگسالان تا 55 و ميانسالان از 55 به بالا .مدرسه سينمايي بروكسل كه از 1949 دوره‌هاي 2 سال و نيمه برگزار مي‌كند، به نوعي مبدع اين روش تفيكيك سني در سال 1961 بود. روشي كه باعث شد چندين مدرسه اروپايي نيز از آن پيروي كنند.

با اينهمه در نظر داشته باشيم ؛ مدارس سينمايي هرگز از سيستم ترميك و برپايي كلاس‌هاي روتين صبح و عصر پيروي نمي‌كنند. در اين گونه مدارس اصل بر برپايي كارگاه و مستر كلاس و نهايتا ارائه يك كار حرفه‌اي در پايان دوره است. از آنجائيكه اين مدارس در بسياري از كشورها هرينه‌اي از داوطلب نمي‌گيرند؛ سعي مي‌شود انتخاب ورودي با صلاحيت و كيفيت كامل انجام بگيرد. دوره مدارس سينمايي در كشورهاي جهان متفاوت است. مثلا مدرسه سينمايي مسكو يك دوره 2 ساله دارد. مدرسه سينمايي لودز در لهستان نيز همينگونه است اما مدرسه سينمايي لندن دوره‌اي 4 ساله برگزار مي‌نمايد.

مدرك پايان دوره مدارس ملي سينما يك گواهي حرفه‌اي شديدا معتبر و پرطرفدار است. يعني فرد فارغ التحصيل درجا توانايي وصلاحيت لازم  براي انجام كار سينمايي در رشته مرتبط را دارد.

در سال‌هاي اخير برخي مدارس سينمايي گواهي‌نامه آموزش عالي را نيز ضميمه گواهي حرفه اي كرده‌اند. مدرسه سينمايي لندن پيشگام در اين مهم بوده و به فارغ التحصيلانش تا مدرك فوق ليسانس نيز اعطا مي‌كند.

اما هنوز كه هنوز است مدارسي كه بر پايه سيستم آموزشي مدرسه سينمايي لودز و مدرسه سينمايي مسكو( عاليترين مدارس ملي سينماي جهان) شكل گرفته‌اند فقط مدرك حرفه‌اي اعطا مي‌كنند كه البته همين مدرك يك سرو گردن از بسياري از گواهينامه‌هاي همتا بالاتر است.

مدرسه سينمايي كست وود در استراليا؛ مدرسه سينمايي پراگ در جمهوري چك؛ مدرسه سينمايي بوداپست در مجارستان؛ مدرسه سينمايي براتيسلاوا در جمهوري اسلواكي؛ مدرسه سينمايي رم در ايتاليا؛ مدرسه سينمايي هلسينكي در فنلاند؛ مدرسه سينمايي مالمو در سوئد؛ مدرسه سينمايي بروكسل در بلژيك و همچنين مدرسه سينمايي معتبر ايدك در فرانسه از جمله مدارس ملي سينمايي هستند كه اصول آموزشي‌شان بر پايه دو مدرسه معروف لودز و مسكو بنيان نهاده شده است.

مجله آشنايي با مدارس ملي سينمايي جهان در صفحه سينمايي همشهري آنلاين سر و شكل يافته و به معرفي معتبرترين مدرسه‌ها مي‌پردازد.

مدرسه ملي سينماي ايران  در سال 1393 تاسيس شد.

کد خبر 284332

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =