همشهری آنلاین – مریم دری‌منش: لیگ برتر ، بالاترین لیگ در فوتبال انگلیس است که در سال 1992 با عضویت باشگاه‌هایی که تا آن زمان در لیگ دسته اول بازی می کردند تاسیس شد.

premier league

 در سالهای دهه 1980 به طور مشخص فوتبال انگلیس در نازل‌ترین سطح خود قرار داشت. موقعیت بد اقتصادی که باعث کاهش تماشاگران شده بود ، فرسودگی ورزشگاه‌ها و مشکل وسیع تماشاگران آشوبگر و به خصوص واقعه ورزشگاه هیسل بلژیک در سال 1985 که منجر به محرومیت باشگاه‌های انگلیسی از حضور در تورنمنت‌های باشگاهی اروپا شد ، موجب  شد تا لیگ دسته اول فوتبال این کشور که از سال 1888 به وجود آمده بود به وضوح پشت سر لیگ‌های معتبر اروپایی مثل سری A  ایتالیا و لالیگا اسپانیا قرار بگیرد.

 به علاوه هر روز ستاره‌های فوتبال این کشور جذب لیگهای بزرگ دیگر کشورها می‌شدند. این روند رو به نزول در سال 1990 متوقف شد ، زمانی که تیم ملی انگلیس در جام جهانی ایتالیا نمایش خوبی ارائه داد و تنها در مرحله نیمه نهائی با بد شانسی در ضربات پنالتی از دور رقابتها خارج شد.

 در همان سال اتحادیه فوتبال اروپا ( یوفا ) ، محرومیت باشگاههای انگلیسی را لغو کرد و با ایجاد امنیت در ورزشگاهها و  نیز افزایش درآمد پخش تلویزیونی مسابقات ، کم کم اوضاع فوتبال این کشور رو به بهبودی رفت.

 پس از اینکه لیگ فوتبال در سال 1986 به ازای 3/6 میلیون پوند حق پخش بازیها را برای دو سال واگذار کرد ، این امتیاز در سال 1988 با قراردادی چهارساله به مبلغ 44 میلیون پوند واگذار شد.

  در این سال در طی مذاکرات برای واگذاری حق پخش بازیها ، چند باشگاه تهدید کردند که  فدراسیون فوتبال انگلیس را ترک کرده و یک سوپرلیگ برای خود ترتیب خواهند داد ، اما فدراسیون آنها را متقاعد کرد که از تصمیم خود صرف‌نظر کنند.

 بعد از آن به طور مداوم ورزشگاهها بهتر شدند ، به تعداد  تماشاگران افزوده شد و به دنبال آن درآمدها نیز افزایش پیدا کرد . به همین دلیل دوباره باشگاهها به فکر ترک لیگ فوتبال افتادند تا از این طریق بیشتر بتوانند از سرمایه‌ها و پولهایی که  در ورزش فوتبال سرازیر می‌شد بهره ببرند . پس از آن بود که لیگ برتر در سال 1992 تاسیس شد.

در فصل اول لیگ برتر 22 تیم شرکت داشتند ، اما بر اثر دخالت فدراسیون جهانی فوتبال ( فیفا ) ، این تعداد در سال 1995 به 20 تیم کاهش پیدا کرد . بدین صورت که چهارتیم به دسته پایین‌تر سقوط  و همزمان فقط دو تیم به لیگ برتر صعود کردند.

 فیفا در 8 ژوئن سال 2006 نیز خواستار کاهش تیمها به 18 تیم ، مثل لیگهای ایتالیا و اسپانیا برای شروع فصل 2008/2007 شد که با رد این درخواست مواجه شد و کماکان بازیهای انگلیس با 20 تیم برگزار می‌شود.

 

کد خبر 26850

برچسب‌ها