همشهری آنلاین - نیما شایان: جریان نامگذاری‌های مناسبتی روزهای سال، خبرنگاران را هم در این حرکت بی‌نصیب نگذاشته و ۱۷ مرداد ماه به مناسبت سالروز شهادت محمود صارمی در مزارشریف به دست طالبان، به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شده است.

journalism

شهيد محمود صارمی خبرنگار ایرانی و مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف بود که در سال ۱۳۷۷ در جریان کشتار دیپلمات‌های ایرانی در مزار شریف کشته شد و شورای فرهنگ عمومی کشور در اولین سالگرد این رخداد، 17 مرداد ماه را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاري كرد.

وجه نامگذاري سالروز شهادت يك خبرنگار به عنوان «روز خبرنگار» نه تنها يادآور جايگاه پاسداشت فرهنگ ايثار و شهادت در فرهنگ كشورمان است بلكه مي‌تواند اشاره‌اي به برخي از مشخصه‌هاي مشترك بين شهيد و خبرنگار نيز داشته باشد كه خلوص و شجاعت از اين ويژگي‌هاست؛ خلوص در جريان انعكاس خبر و شجاعت در مسيري كه خبرنگار را آماده شهادت در راه آرمان‌هاي خود هم مي‌كند.

از زمان نامگذاري رسمي يك روز از سال به عنوان «خبرنگار»، گراميداشت خبرنگاران نيز ساماني به خود گرفته است به گونه‌اي كه سال‌هاست همزمان با هفدهم مرداد ماه، اهالي فرهنگ و سياست و آنها كه اهميت مأموريت و رسالت خبرنگاران در انعكاس درست و سريع پيام را مي‌دانند، فعاليت اصحاب قلم در رسانه كه بي ادعا به اين فعاليت شبانه‌روزي اهتمام دارند را ارج مي‌نهند.

خبرنگاري نيز مانند معلمي، از جمله اموري است كه برخي آن را شغل، عده‌اي منزلت و بسياري نيز آن را فراتر از يك حرفه، بلكه رسم عاشقي مي‌دانند؛ عشق به آگاهي‌رساني، تأثيرگذاري و بسياري ديگر از صفاتي كه در منظومه اين عشق قرار مي‌گيرند. اين گونه است كه هر آينه كه تعليم و تربيتي است، معلمي هم است و هر جا پيام، فرستنده و گيرنده و امكاني براي انتقال پيام وجود داشته باشد، هر شهروندي مي‌تواند خبرنگار باشد.

با اين نگاه، شناسايي سابقه خبرنگاري در ايران محدود به سابقه ظهور و فعاليت مطبوعات در اين سرزمين نمي‌شود اما در صورت لحاظ نمودن استانداردهاي خبرنگاري به عنوان يك حرفه، دايره افرادي كه اين عنوان شامل حال‌شان مي‌شود محدودتر خواهد شد؛ شايد همين طور است كه تاريخ‌نگاران و پژوهشگران، اولين‌هايي را در عرصه خبرنگاري معرفي كرده‌‌اند.

اين مجال، ضمن گراميداشت ياد شهيد صارمي و روز خبرنگار، فرصتي است تا چكيده‌اي از جستجوي سابقه خبرنگاري در ايران يادآوري شود.

در ميان مقاله‌هاي منتشر شده از سوي دانشگاهيان، به نام ابوالفضل بيهقي برمي‌خوري كه از اين مورخ قرن پنجم هجري قمري به عنوان اولين خبرنگار تمام عيار ايراني نام برده شده و بخاطر استعداد بيهقي در مشاهده، ثبت جزئيات، به تصوير كشيدن وقايع و ...، به عنوان پايه‌گذار سبكي از خبرنگاري معرفي شده است. (اصغر بیرانوند، جمیله اخیانی، دانشگاه زنجان)

همچنين استاد سید فرید قاسمی‌، پژوهشگر تاریخ مطبوعات ایران در کتاب مطبوعات ایرانی خود، اولين روزنامه‌نگار زن ایران را معرفي كرده و آورده است: «اولین زن مطبوعات ایران، عزت ملک‌ خانم دختر امامقلی میرزای عماد الدوله دولتشاهی است...؛ نقش این زن همچنین در تاریخ عکاسی ایران انکارناپذیر است و او را به عنوان اولین عکاس زن ایران هم می‌‌شناسند».

اهالي رسانه از غلامرضا رهبر به عنوان اولین خبرنگار جنگ تحميلي در ایران و اولین گزارشگر شهید صدا و سیما نام مي‌برند كه در سال 1365 با اصابت ترکش و در منطقه عملیاتی کربلای 5 به شهادت رسيد.

محمد خامه‌يار نيز در كتاب «اولين‌هاي دفاع مقدس» نيز در معرفي اولين خبرنگار شهيد رسانه‌ها، اولين شهيدان روزنامه‌هاي كيهان، اطلاعات و جمهوري اسلامي و خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران را به اين شرح معرفي كرده است:

• اولين شهيد روزنامه‌ كيهان در دفاع مقدس، شهيد يوسف نصوحي‌پور عضو تحريريه اين روزنامه بود كه در عمليات «دب حران» در چهاردهم آبان ماه 1359 به شهادت رسيد.
• اولين خبرنگار شهيد روزنامۀ اطلاعات در دفاع مقدس نيز شهيد ايرج ايزدپناه بود كه 18 دي ماه 1359 در جبهۀ «هويزه» به شهادت رسيد.
• اولين خبرنگار روزنامه جمهوري در دفاع مقدس، شهيد فتح‌الله ژيان‌پناه بود كه در دوم آبان ماه سال 1359 در«سرپل ذهاب» به شهادت رسيد.
• اولين خبرنگار و گزارشگر خبرگزاري جمهوري اسلامي شهيد حسين فرهادي كوهپايي بود كه در دهم مهر 1359 در منطقه«موسيان» در غرب كشور به شهادت رسيد.

کد خبر 268096

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =