همشهری آنلاین: آمار گمرک ایران حاکی از آن است که کشورمان در سال گذشته به میزان بیش از 400 هزار دلار کالا از قطب جنوب واردات داشته است.

ایسنا نوشت: براین اساس در سال گذشته 411 هزار و 791 دلار قطعات گوشت بی‌ استخوان یخ‌زده از نوع گاو از منطقه آنتارکتیکا (قطب جنوب) وارد ایران شد. محموله گوشت وارداتی از قطب جنوب از طریق گمرک شهید رجایی ترخیص و وارد کشور شده است.

در حالی آمار گمرک ایران حاکی از واردات گوشت از قطب جنوب است که براساس آمارهای منتشر شده، تاکنون ایرانیان انگشت شماری توانسته‌اند به این منطقه سفر کنند. واردات بی‌رویه برخی کالاها و در عین حال واردات از برخی کشورها و مناطق کم نام و نشان طی چند سال گذشته مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان قرار گرفته است.

قطب جنوب یا جنوبگان، جنوبی‌ترین قاره جهان محسوب می‌شود و که مساحت آن به بیش از 14 میلیون کیلومتر مربع می‌رسد. همچنین این منطقه براساس آمار سال 2011 بالغ بر 4490 نفر جمعیت داشت. قطب جنوب سردترین، خشک‌ترین و بادخیزترین قاره جهان است.

ایران در سال 1391 با 197 کشور دنیا تبادلات تجاری غیرنفتی داشت که در این بین تراز بازرگانی ایران با 102 کشور منفی و با 95 کشور دیگر مثبت بود.

کد خبر 212543

برچسب‌ها