همشهری آنلاین: رنگ‌های مو که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از آنها استفاده می‌کنند حاوی مواد شیمیایی هستند که با ابتلا به سرطان ارتباط دارند

رابطه رنگ مو و ابتلا به سرطان

به گزارش ایرنا، دانشمندان می‌گویند: رنگ موهایی که در خانه استفاده می‌شوند و رنگ موهای گران قیمتی که در سالن‌های آرایش مورد استفاده قرار می‌گیرند هر دو خطر بالقوه‌ای برای سلامتی انسان‌ها هستند.

مواد شیمیایی موجود در رنگ‌های دائم مو با دود سیگار و سایر آلاینده‌های موجود در هوا واکنش می‌دهند و یکی از قوی‌ترین موادی که موجب ابتلا به سرطان می‌شوند را تولید می‌کند.

محققان می‌گویند: از آنجایی که یک سوم زنان و یک دهم مردان مرتب موهای خود را رنگ می‌کنند بررسی خطر سلامتی رنگ‌های مو ضرورت دارد.

دانشمندان هشدار دادند که مواد شیمیایی موسوم به ˈآمین ثانویهˈ که در تمام رنگ‌های دائم مو دیده می‌شود می‌تواند هفته‌ها، ماه‌ها و یا سال‌ها در مو باقی بماند.

آنها افزودند: این مواد شیمیایی در طول زمان می‌توانند با دود سیگار و دود اگزوز واکنش نشان داده و مواد شیمیایی به شدت سمی به نام ˈان-نیتروزامینˈ تولید کنند.

درحالی که استفاده از این مواد که موجب ابتلا به سرطان می‌شوند در لوازم آرایشی ممنوع شده است اما محققان استدلال می‌آورند که این مواد هنوز می‌توانند از طریق یک واکنش شیمیایی ساده تولید شوند.

پیش ازاین گفته می‌شد که رنگ مو با ابتلا به یک سری سرطان‌ها از قبیل تومورهای سینه، مثانه، تخمدان‌ها، مغز و سرطان خون ارتباط دارد.

همچنین نگرانی‌هایی در مورد شمار در حال افزایش افرادی که به مواد رنگ مو حساسیت دارند وجود دارد که برخی اوقات نتایج این حساسیت‌ها می‌تواند موجب مرگ فرد شود.

کد خبر 203153

برچسب‌ها