براساس قانون ، کنکور از سال 93باید حذف شود اما رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور معتقد است کنکور در رشته‌های پرطرفدار حذف نمی‌شود اما رشته‌های کم تقاضا از سال آینده کنکور نخواهند داشت.

ابراهیم خدایی با اشاره به تشکیل کارگروه ماده چهار کنکور با حضور نمایندگان وزارتخانه‌های علوم، بهداشت، آموزش و پرورش و دانشگاه آزاد اسلامی در دفتر وزیر علوم، اظهار کرد: در این جلسه گزارشی از روند طرح جامع سنجش و پذیرش دانشجو ارائه شد. وی گفت:‌

در این جلسه درباره نحوه‌ برگزاری کنکور‌92 تصمیم‌گیری‌هایی صورت گرفت، بر این اساس مصوب شد سوابق تحصیلی داوطلبان تا 25درصد در گزینش نهایی داوطلبان تأثیر مثبت داشته باشد؛ به‌عبارت دیگر به‌دلیل برخی مسائل میزان تأثیر سوابق تحصیلی نسبت به گذشته تغییری نکرد.

وی افزود: در این جلسه همچنین مقرر شد برای آزمون‌های سراسری سال 92به بعد نیز کارگروهی متشکل از وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و آموزش و پرورش براساس طرح مجلس و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شود و در این زمینه‌ تصمیم‌گیری کند. وی با تأکید بر اینکه در این جلسات، قانون مجلس مبنی بر حذف کنکور در سال 93اصلاح می‌شود، گفت: در این جلسه همچنین پیشنهادهایی از سوی دانشگاه‌های آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی بررسی شد.

به گفته خدایی، بر این اساس قرار شد کمیته‌ای تشکیل شده و رشته‌های کم تقاضا و فاقد رقابت در دانشگاه‌های آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی را بررسی کرده و طی یک‌ماه آینده اسامی این رشته‌محل‌ها را اعلام کنند. رئیس سازمان سنجش در پایان، اظهار کرد: با اعلام گزارش نهایی این کمیته، در آزمون سراسری سال 92برای پذیرش دانشجو در رشته‌های کم‌تقاضای دانشگاه‌های آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی آزمون سراسری حذف شده و پذیرش دانشجو تنها براساس سوابق تحصیلی انجام خواهد شد.

آمادگی وزارت آموزش و پرورش

در همین زمینه رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش گفت: وزارت آموزش و پرورش آمادگی کاملی برای اجرای طرح حذف کنکور سراسری در کشور دارد. بدالامیر عرفی افزود: بررسی‌های صورت‌گرفته در سطوح استانی و کشوری بیانگر آمادگی کامل مدیران سنجش و ارزشیابی پیشرفت تحصیلی آموزش و پرورش در اجرای طرح حذف کنکور سراسری است و درصورتی که مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز این آمادگی را داشته باشند، اطلاعات کامل دانش‌آموزان برای اجرای این طرح در اختیار آنها قرار داده خواهد شد. وی با اشاره به اینکه جمع‌آوری سوابق فارغ‌التحصیلان با اجرای طرح نظارت جامع به خوبی در سراسر کشور نهادینه شده است، افزود: با راه‌اندازی موفق این سامانه اطلاعات شناسنامه‌ای و تحصیلی فارغ‌التحصیلان جمع‌آوری شده است.

کد خبر 188987