همشهری آنلاین: مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی با بیان جزییاتی از لایحه‌ حذف صفر که به رییس‌جمهوری برای امضاء و ارسال به مجلس تقدیم شده است، گفت: در این لایحه حذف چهار صفر از پول ملی پیشنهاد شده و برای زمان اجرایی شدن آن هم هرچند سال 1393 پیشنهاد شده اما نیاز به یک مهلت حداقل 18 ماهه پس از تایید و قبل از اجرا لازم است.

ایسنا نوشت: پیمان قربانی در مورد حذف صفر از پول ملی عنوان کرد: لایحه حذف صفر از پول ملی به رییس‌جمهوری داده شده که امضا‌ و سپس به مجلس ارسال کند. حال هر زمان که مسائل قانونی آن اجرا شود و این موضوع در فاز اجرایی برود ما کار را به اجرا می‌رسانیم.

وی با بیان اینکه در این لایحه حذف چهار صفر پیشنهاد شده است، افزود:با توجه به ذکر نام ریال در قانون پولی و بانکی به جریان انداختن یک پول جدید مستلزم تصویب قانونی است.

قربانی اضافه کرد: در این لایحه نام پول جدید پیشنهاد نشده است چرا که نامگذاری پول کار ما نیست و در یک سطح ملی باید این کار انجام شود.

مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تصریح کرد: ما داخل بانک مرکزی کلیه‌ کارهای خود را کماکان ادامه می‌دهیم اما به‌طور کلی آغاز مراحل اجرایی در سطح جامعه منوط به این است که مجلس شورای اسلامی این طرح را تایید کند و هر وقت تایید کردند، ما کار را در یک زمان‌بندی مناسب انجام می‌دهیم.

وی در مورد زمانبندی اجرای این طرح اظهار کرد: پیشنهاد شده بود که ابتدای سال 93 اجرا شود اما حداقل 18 ماه زمان برای بعد از تصویب باید باشد. یعنی مثلا اگر مجلس در میانه سال 1392 این طرح را تایید کند ما نمی‌توانیم از سال 93 اجرا کنیم، بلکه 18 ماه بعد از آن می‌توانیم آن را اجرا کنیم. چرا که این کار یک‌سری لوازمات اجرایی از جمله چاپ اسکناس دارد و به همین دلیل این چنین زمانی نیاز است.

کد خبر 169217

برچسب‌ها