سه‌شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۰ - ۰۵:۱۳

همشهری آنلاین: ایرج محمدی بهمن ماه 1324 در تهران به دنیا آمد.

این مجسمه‌ساز و عضو هیأت‌مؤسس انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران بنا به استعداد ذاتی، از همان زمان کودکی با گل مجسمه‌هایی می‌ساخته و سپس در مدرسه به طراحی و نقاشی گراییده است.

ابتدا در دبیرستان وارد رشته ریاضی شده است ولی به واسطه یک اتفاق کوچک هنگامی که در کلاس، تصویر معلم را طراحی می‌کرده، توسط همان معلم به هنرستان هنرهای تجسمی راهنمایی شده و دیپلم متوسطه را از آن‌جا اخذ کرده است.

او ضمن تحصیل در هنرستان در کارگاه مرحوم قهاری نیز به‌یادگیری مجسمه‌سازی مشغول می‌شود. پس از گذراندن خدمت سربازی، تصمیم می‌گیرد به ایتالیا برود و به ادامه تحصیل و کار هنری بپردازد.

در این زمان به طور اتفاقی در فراخوان ساخت مجسمه شاه عباس در اصفهان شرکت می‌کند و برنده می‌شود به این ترتیب اولین مجسمه‌اش را در فاصله سالهای 52ـ1350 می‌سازد.

این مجسمه شش متری برنزی که شاه عباس را سوار بر اسبی نشان می‌داد در یکی از میدان‌های اصفهان نصب می‌شود.

ایرج محمدی از سال 1352 در ایتالیا مشغول به تحصیل می‌شود و در رشته مجسمه‌سازی زیر نظر پروفسور "فتسینی" از مجسمه‌سازان همدوره شاگال و پیکاسو موفق به دریافت مدرک لیسانس می‌شود.

او در ادامه مشغول به تحصیل در رشته نقاشی می‌شود اما با وقوع پیروزی انقلاب اسلامی، درس را نیمه تمام رها می کند و به کشور بازمی‌گردد.

او نمایشگاه‌های متعددی از آثارش را در شهر رم برپا کرده است ودر شهر سینمایی رم نیز سالها مشغول کار بوده است.

محمدی مدرس رشته مجسمه سازی در هنرستان هنرهای تجسمی است و آثار وی در سطح شهر تهران نصب شده اند که از جمله مجسمه امیرکبیر در پارک قیطریه به ارتفاع 3/5 متر از برنز، مجسمه معماری در خیابان حافظ روبروی پارک بهجت آباد از برنز و بتن به ارتفاع 4/5 متر و نیز مجسمه یادبود رفتگر به ارتفاع 4/5 متر از جنس برنز در پارک رفتگر را می توان نام برد .

کد خبر 146121

برچسب‌ها