همشهری آنلاین: مشاور معاون نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه اخراج سربازان معتاد از خدمت سربازی صحت ندارد، گفت: سربازان معتاد و بی‌سواد کارت پایان خدمت نمی‌گیرند.

سردار کمالی

سردار موسی کمالی در گفت‌و گو با ایسنا، درباره وضعیت مشمولان معتاد به مواد مخدر، اظهار کرد: وضعیت جامعه سربازی ما متاثر از کل جامعه است، یعنی اگر اعتیاد و مفاسد در جامعه وجود داشته باشد، میزان سربازان معتاد در خدمت نیز نوساناتی خواهد داشت.

 وی با اعلام اینکه تعداد سربازان معتاد در ایران نسبت به جوامع دیگر بسیار محدود است، افزود: اگر در حین خدمت سربازان معتاد شناسایی شوند، این افراد از بقیه سربازان جدا شده و در گروه‌های کار و تلاش با توجه به توانایی‌های خود و زیر نظر مسئول مشخصی مشغول به کار می‌شوند تا اوقات فراغتی نداشته باشند.

 مدیرکل ‌سابق مشمولان ‌ستاد کل نیروهای مسلح افزود: سربازان معتاد با معرفی به محاکم صالحه قضایی و با توجه به مقررات جاری در کشور در رابطه با جرمشان بررسی‌های لازم صورت گرفته و برای آن‌ها حکم صادر می‌شود.

 وی گفت: معرفی به مراکز درمانی نیروهای مسلح از دیگر اقداماتی است که برای سربازان معتاد صورت می‌گیرد تا این افراد در طول رسیدگی به جرمشان و همچنین فعالیت در گروه‌های کار و تلاش دوران ترک اعتیاد خود را هم بگذرانند.

 به گفته کمالی، طبق اصلاح قانون وظیفه عمومی که در مجلس است، کلیه مشمولان باید از نظر جسمی، روحی و روانی مورد بررسی قرار گیرند.

  مشمولان دارای بیماری روحی، روانی و نقص عضو معاف می‌شوند

 وی با بیان اینکه بر اساس ماده 39 قانون وظیفه عمومی مشمولان پس از بررسی وضعیت‌شان به چهار گروه دسته‌بندی می‌شوند، اظهار کرد: دسته اول مربوط به مشمولانی است که هیچ مشکل جسمی، روحی و روانی ندارند و دسته دوم مشمولانی هستند که به دلیل مشکلات روحی، روانی موقتا قادر به انجام سربازی نیستند، در نتیجه به این افراد مرخصی داده می‌شود تا پس از به دست آوردن سلامت خود به خدمت اعزام شوند.

 به گفته مشاور معاون نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، دسته سوم مشمولانی هستند که دارای بیماری‌های جزئی بوده، اما قادر به انجام خدمت سربازی هستند و به عنوان معاف از رزم به خدمت سربازی اعزام می‌شوند و آخرین گروه افرادی هستند که به دلیل بیماری روحی، روانی و نقص عضو قادر به خدمت سربازی نبوده و معاف می‌شوند.

  سربازان معتاد کارت پایان خدمت نمی‌گیرند

 وی افزود: بنابر مفاد قانون وظیفه عمومی که در حال بررسی در مجلس است، افراد معتاد در دسته دوم قرار می‌گیرند، یعنی این افراد به طور موقت به خدمت اعزام نمی‌شوند تا برای ترک اعتیاد خود اقدام کنند.

 کمالی افزود: اگر این افراد قبل از اعزام شناسایی شوند حداکثر شش ماه فرصت دارند که برای ترک اقدام کرده و به خدمت سربازی باز گردند، در غیر این صورت سرباز فراری محسوب می‌شوند، همچنین در صورت شناسایی سربازان معتاد در طول خدمت سربازی این افراد به مدت یک ماه به مراکز درمانی معرفی می‌شوند تا اعتیاد خود را ترک کنند، اما اگر اعتیادش را ترک نکرد، ضمن گذراندن خدمتش به کارت پایان خدمت دریافت نمی‌کند.

 مشاور معاون نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در عین‌حال تصریح کرد: در حال حاضر مشمولان معتاد پیش از خدمت، شناسایی نمی‌شوند و سربازان معتاد در طول خدمت مورد شناسایی قرار گرفته و با آنها برخورد می‌شود.

 وی کنترل ورود و خروج سربازان، ارائه مشاوره و راهنمایی و پر کردن اوقات فراغت سربازان را از جمله اقداماتی عنوان کرد که در نیروهای مسلح برای پیشگیری از اعتیاد سربازان در نظر گرفته شده است.

  کارت پایان خدمت به سربازان بی‌سواد نمی‌دهیم

  کمالی درباره سربازان بی‌سواد، افزود: سربازان بی‌سواد در دوران خدمت دوره‌های سوادآموزی رامی‌گذرانند و اگر این افراد همچنان بی‌سواد بمانند حتی اگر دو برابر زمان دوره سربازی خدمت کنند به آن‌ها کارت پایان خدمت داده نخواهد شد.

 مشاور معاون نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در رابطه با مشمولانی که دارای بیماری ایدز هستند، هم گفت: بیماران ایدزی جزو گروه چهارم محسوب شده و همچون بیماری‌های دیگر این افراد مشمول خدمت سربازی نمی‌شوند.

کد خبر 118045

برچسب‌ها