جمعه 27 مهر 1397 | به روز شده: 59 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 30 اردیبهشت 1388 - 17:02:03 | کد مطلب: 81833 چاپ

زندگینامه‌: مهران مهرنیا (۱۳۴۸-)

فرهنگ > هنر - همشهری‌آنلاین:
مهران مهرنیا، نواساز و نوازنده و مدرس تار و سه تار، تیر ماه ۱۳۴۸ در همدان متولد شد

در دهه شصت کار موسیقی را با سه تار آغاز کرد. دوره عالی سه تار و تار را در محضر استاد محمدرضا لطفی گذراند و سپس آموزش این دو ساز و همچنین  پژوهش درزمینه موسیقی را آغاز کرد. در سال هفتاد و سه گروه همایون را به منظور بازسازی تصانیف قدیمی ایران تاسیس  و به همراه این گروه کنسرت‌های متعددی را اجرا کرد.

آشنایی‌اش با مرحوم استاد عبدالله طالع همدانی به اهداف اولیه‌اش در زمینه بازسازی تصانیف قدیمی ایران کمک شایانی کرد، به نحوی  که مهرنیا آشنایی و درک محضر این نوازنده، آهنگساز و ترانه سرای قدیمی را تکمیل کننده دوره آموزشی خود می‌داند.

مهرنیا تصانیف استاد طالع را گرد آوری کرد و پس از اجرا در چند کنسرت، این آثار را با عنوان "طالع مهر" گرد‌آوری و تنظیم کرد. مهران مهرنیا علاوه بر موسیقی دستی هم در کار مطبوعات داشت. وی  کار مطبوعاتی‌اش را از سال هفتاد در موسسه مطبوعاتی گل آقا آغاز کرد و تا سال هفتاد و چهار در همان مجموعه فعال بود و پس از آن ترجیح داد به چاپ مقالاتش در زمینه موسیقی در نشریات معتبر بسنده کند و وقتش را مصروف کار اصلی‌اش موسیقی، نماید. او پژوهش موسیقی را پی گرفت و از سال هفتاد و هفت در زمینه موسیقی کلاسیک ایران (موسیقی فارسی) و مقایسه تطبیقی آن با موسیقی مناطق ایران پژوهش‌های ارزنده‌ای انجام داد.

مهرنیا در نخستین برنامه نقد نغمه به عنوان منتقد در کنار هوشنگ کامکار قرار گرفت.

مهرنیا علاوه بر تدریس تار و سه تار و تاریخ موسیقی در موسسات مختلف و آموزشگاه خصوصی اش، در کنسرواتوار تهران مشغول تدریس است.

در همین زمینه: