سه شنبه 24 مهر 1397 | به روز شده: 25 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 15 آبان 1387 - 19:34:11 | کد مطلب: 67575 چاپ

زندگینامه: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوس لیت (کاکا) (1982-)

ورزش > فوتبال - همشهرث آنلاین:
ریکاردو ایزکسون دوس سانتوس لیت ملقب به کاکا در ۲۲ آوریل سال ۱۹۸۲ در شهر برازیلیا، پایتخت برزیل به دنیا آمد.

وی دوره نوجوانی و جوانی خود را با عضویت در تیم باشگاهی سائوپائولو سپری کرد و از ابتدای سال ۲۰۰۱ عضو تیم بزرگسالان این باشگاه شد و در ۱۳۱ بازی رسمی ۴۸ گل برای این تیم زد.

وی در ژوئن ۲۰۰۳ سائوپائولو را ترک کرد و به میلان، یکی از بهترین باشگاه‌های ایتالیا و اروپا پیوست. کاکا در ۲۳ دسامبر ۲۰۰۵ با کارولین فرزند نماینده کمپانی دیور، در شهر سائوپائولوی ازدواج کرد.

کاکا پیراهن معروف شماره ‪۱۰‬ را که اسطوره‌هایی مثل په‌له، دیه‌گو مارادونا ، میشل پلاتینی و زین‌الدین زیدان بر تن کرده‌اند و هزاران جوان آرزوی پوشیدن آن را دارند، در میلان برتن کرد.

کاکا از مدت‌ها قبل تلاش کرد تا با دین اسلام آشنا شود. او برای این منظور از دوستان مسلمان خود کمک گرفت و از آنها پرسش هایی درباره دین اسلام کرد؛ حتی به منابع دین اسلام دسترسی پیدا کرد و به آگاهی زیادی از این دین رسید. سر انجام دین اسلام را پذیرفت و نام عبدالرحمان را برای خود برگزید.

او با نام اصلی ریکاردو ایزکسون دوس سانتوس لیت در خانواده‌ای متمول در سائوپائولو متولد شده و در حالیکه ‪ ۲۰‬ساله بود، در جام جهانی ‪ ۲۰۰۲‬ که برزیل پنجمین قهرمانی‌اش را بدست آورد، حضورداشت.

مطبوعات برزیل معتقد بودند او هافبک‌های افسانه‌ای مثل ریولینو و سوکراتس را محو خواهد کرد تا اینکه در سال ‪ ۲۰۰۳‬به میلان ملحق شد.

وی گل‌های زیادی برای میلان نزد، اما گل‌های متعددی برای هم تیمی‌هایش ساخت. با این وصف با ‪ ۱۰‬گل در ۱۳‬مسابقه کمک کرد میلان انتقام باخت به لیورپول در فینال چمپیونزلیگ ‪ ۲۰۰۵‬را بگیرد. کاکا تا سال ‪ ۲۰۱۱‬ پیش از اینکه ‪۳۰‬ ساله شود، با میلان قرارداد دارد.

در همین زمینه: