دوشنبه 2 مهر 1397 | به روز شده: 47 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
پنجشنبه 22 شهریور 1397 - 16:08:55 | کد مطلب: 416328 چاپ

گوردون بروان: آرام آرام به سوی بحران اقتصادی دیگری می‌رویم

اقتصاد > اقتصاد‌ جهان - همشهری آنلاین:
گوردون براون نخست وزیر پیشین بریتانیا می‌گوید جهان آرام آرام بسوی یک بحران اقتصادی می‌رود

چرا که دولت‌ها نتوانستند بر بحران سال ۲۰۰۸ بصورت ریشه‌ای چیره شوند و عوامل اصلی پیدایش این بحران همچنان زمینه ساز بحران‌های جدیدتر خواهد شد.

گوردون براون یکی از رهبران پیشین حزب کارگر بریتانیا در گفتگو با روزنامه گاردین می‌گوید: «خطر بحران اقتصادی نزدیک است چرا که آرام آرام جهانی را نظاره می‌کنیم که رهبران ضعیف و متزلزل آنرا اداره می‌کنند.»

سیاستمدار ۶۷ ساله بریتانیا اعلام کرد که جهانی شدن اقتصاد نشان داده است که نمی‌تواند راه حل درستی برای حل بحران‌های اقتصادی بدهد چرا که در این سیستم کنترل و نظارت بر ورود و خروج سرمایه امکان پذیر نخواهد بود.

گوردون براون، وزیر پیشین خزانه‌داری بریتانیا می‌گوید: « در زمان بحران ده سال پیش تنها توانستیم بر مشکلات سطحی و کوچک ناشی از بحران فایق شویم و نهایتا هیچگاه نتوانستیم به ریشه اصلی مشکلات حمله کنیم و آنها را از بین ببریم.»

به گفته نخست وزیر پیشین بریتاینا در سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ آن چنان که باید و شاید مقصران اصلی بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸، یعنی بانکداران، مجازات نشدند.

به گفته آقای براون در سال ۲۰۰۸ همکاری بین کشورهای بحران زده بیشتر بود و امروز همکاری بین این کشورها بدلیل تنش‌ها و گرایش‌های محافظه کارانه و ملی گرایانه بسیار کم اثرتر است و این موضوع می‌تواند مواجه با بحران جدید اقتصادی را تلخ تر از پیش بینی‌ها کند.