چهارشنبه 4 مهر 1397 | به روز شده: 41 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 18 شهریور 1397 - 12:58:00 | کد مطلب: 415815 چاپ

بخش‌هایی از جنگل ابر شاهرود دچار آتش‌سوزی شد

شهر > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:
بخش‌هایی ازجنگل ابر شاهرود در استان سمنان، عصر شنبه دچار آتش‌سوزی شد که نیروهای امدادی برای مهار آن فرستاده شده‌اند.

به گزارش ايرنا، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود گفت: به محض دریافت خبر سه گروه پنج نفره همراه با تجهیزات کامل برای مهار آتش به محل فرستاده شده‌اند.

محمدرضا کشاورزیان با بیان این که محل دقیق آتش‌سوزی هنوز مشخص نشده، ابراز داشت: به احتمال زیاد این حادثه در مرز شهرستان‌های علی‌آباد کتول استان گلستان و شاهرود رخ داده اما به دلیل این که تا رسیدن به نقطه مورد نظر حدود سه ساعت پیاده‌روی لازم است، نمی‌توان به زودی و به طور دقیق محل آن را تعیین کرد.

وی با اشاره به اعزام تعدادی از نیروهای منابع طبیعی استان گلستان به محل حادثه اضافه کرد: گروه‌های مردمی و طبیعت دوست نیز به محض اطلاع از این خبر برای کمک به نیروهای منابع طبیعی اعلام آمادگی کرده‌اند.

کشاورزیان از هموطنان خواست زمان حضور در طبیعت و برافروختن آتش، از خاموش شدن کامل آن مطمئن شده و سپس محل را ترک نمایند.

به گزارش ایرنا، 9 میلیون و 300 هزار هکتار از وسعت استان سمنان اراضی ملی به شمار می‌رود و از این میزان پنج میلیون و 200 هزار هکتار عرصه بیابانی، سه میلیون و 700 هزار هکتار مرتع و 352 هزار هکتار جنگل است.

ماه گذشته هم جنگل ابر 2 بار دچار آتش‌سوزی شده بود.

گستردگی مراتع و صعب‌العبور بودن جنگل‌های منطقه و کمبود امکانات مهار آتش از مشکلات اساسی برای مقابله با آتش‌سوزی جنگل‌هاست.

در بیشتر آتش‌سوزی جنگل‌های منطقه دیر رسیدن نیروهای امدادی به مناطق حادثه دیده از مسایل مهم به شمار می‌رود که تخصیص بالگرد را ضروری می‌نماید.

همچنین کمبود نیروهای محیط‌بان از دیگر مشکلات است، به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان به ازای هر 9 هزار هکتار یک جنگلبان و برای هر 88 هزار هکتار مرتع یک قرق‌بان فعالیت دارد.

در استان سمنان 72 نیرو مشغول پاسداری از منابع طبیعی و عرصه‌های ملی هستند که این از میانگین کشوری کمتر است.