سه شنبه 3 مهر 1397 | به روز شده: 21 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 10 شهریور 1397 - 09:34:10 | کد مطلب: 415060 چاپ

لولا داسیلوا از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری منع شد

جهان > آمریکا - همشهری‌آنلاین:
دادگاه انتخاباتی عالی برزیل رئیس‌ جمهور سابق و محبوس این کشور را به خاطر محکومیتش به اتهام فساد از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری میلادی منع کرد.

این تصمیم که به شدت انتظار آن می‌رفت، نگرانی‌ها را درخصوص بلاتکلیف‌ترین انتخابات برزیل در چندین دهه گذشته از بین می‌برد، اگرچه وکلای لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا،‌ رئیس‌جمهور سابق و محبوس برزیل اعلام کرده‌اند که در دادگاه عالی این کشور درخواست تجدیدنظر خواهند داد.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، اوگ فرناندز، قاضی این دادگاه در حکمی که درخصوص واجد شرایط نبودن لولا داسیلوا صادر کرد، گفت: در حال حاضر چیزی که بسیار مهم است برابری تمامی شهروندان در مقابل قانون و قانون اساسی است.

لولا داسیلوا محبوب‌ترین سیاستمدار برزیل، به خاطر محکومیتش به اتهام فساد در حال سپری کردن یک حبس 12 ساله است.

حزب کارگران نام لولا داسیلوا را به عنوان نامزد حزبشان در انتخابات ریاست‌جمهوری 7 اکتبر (15 مهر) ثبت کرده‌اند و تاکید داشتند که لولا داسیلوا بی‌گناه است.

لولا داسیلوا تحت قانون " نامزدهای انتخاباتی پاک" برزیل برای شرکت در این انتخابات واجد شرایط نیست چراکه این قانون نامزدهايي را که محکومیت دارند از شرکت در انتخابات منع می‌کند.

براساس نظرسنجی "دیتا فولها"، علی رغم این محکومیت در چندین پرونده فساد علیه لولا داسیلوا، او با اختلاف بسیاری یعنی کسب 39 درصد حمایت رای‌دهندگان در این نظرسنجی‌ها از دیگر نامزدها پیشتاز است.

جیر بولسونارو، نامزد حزب جناح راست افراطی که نزدیک‌ترین رقیب داسيلوا محسوب می‌شود 19 درصد از حمایت رای‌دهندگان را برخوردار است.

تبلیغات حزب کارگران که در آن از مردم برزیل می‌خواهند به لولا داسیلوا رای دهند از روز جمعه در رسانه‌های اجتماعی پخش شده است و قرار است از شنبه 10 شهريور مصادف با آخرین روز از کمپین انتخاباتی سی و پنج روزه در تلویزیون پخش شود.

فرناندو حداد، یکی دیگر از نامزدهای حزب کارگران انتظار می‌رود با امید به ارث بردن آراء لولا داسیلوا در این انتخابات شرکت کند.

این حزب تا 17 سپتامبر (26 شهریور) فرصت دارد تا نام نامزدهای خود را در انتخابات تغییر دهد اگرچه دادگاه 10 روز به آنها برای تغییر فهرست نامزدهایشان فرصت داده است.

این دادگاه همچنین تا زمانی که نام لولا داسیلوا به طور کامل از فهرست نامزدهای حزب کارگران حذف شود و جایگزینش معرفی شود، لولا داسیلوا را از ظاهر شدن در کمپین تبلیغات تلویزیونی و ویدئویی حزب کارگران منع کرده است.