پنج شنبه 29 شهریور 1397 | به روز شده: 8 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 12:56:38 | کد مطلب: 413732 چاپ

فک‌های خزری منقرض می‌شوند؟ | تنها ۱۰۰ فک خزری باقی مانده

شهر > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این که۹۰۰ هزار فک خزری از دهه ۹۰ میلادی تاکنون از بین رفته است، گفت: تنها ۱۰۰ فک خزری باقی مانده که نیازمند عزمی جدی جهت جلوگیری از انقراض آن هستیم.

به گزارش ایسنا ، پروین فرشچی در همایش بزرگداشت روز دریای خزر و صیانت از زیستمندان دریای خزر با اشاره به اهمیت فک خزری در کشورهای حاشیه خزر تصریح کرد: در این کشورها فک خزری از اهمیت بالایی برخوردار است و همه تلاش می‌کنند آن را نجات دهند اما متاسفانه در برخی از قسمت‌های دریای خزر فک خزری مورد تهدید قرار گرفته است.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: مهم‌ترین مسئله این است که باید فک خزری را نجات دهیم که این اقدام پیام بزرگی در منطقه دارد و نیازمند کمک همه جانبه است.

وی خاطرنشان کرد: فک خزری در زنجیره غذایی از ارزش بسیار بالایی برخوردار است و به عنوان حاشیه‌نشینان دریای خزر باید تلاش کنیم تا این جاندار منقرض نشود.

فرشچی در پایان با بیان این که اگر به صورت تیمی کار کنیم می‌توانیم موثرتر گام برداریم و نتیجه قابل قبولی دریافت کنیم، گفت: با امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر فضای کار برای محیط زیست بازتر شده است و برای ادامه راه نیازمند کمک ارگان‌های دریایی هستیم.