شنبه 31 شهریور 1397 | به روز شده: 3 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
پنجشنبه 28 تیر 1397 - 03:30:00 | کد مطلب: 411042 چاپ

برنامه مشترک ایران و فائو برای حفاظت و توسعه پایدار جنگل‌ها

شهر > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:
بیست و چهارمین نشست بین‌المللی کمیته جنگل‌داری فائو با عنوان گفتمان سطح بالا درباره جنگل‌ها و اهداف توسعه پایدار، با حضور بیش از ۱۲۰ کشور از جمله ایران در رم آغاز شد.

به گزارش مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، بیست و چهارمین نشست بین‌المللی کمیته جنگل‌داری سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) با عنوان «گفتمان سطح بالا درباره جنگل‌ها و اهداف توسعه پایدار» با حضور بیش از ۱۲۰ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران در مقر این سازمان در رم آغاز شد. نقش جنگل‌ها برای امنیت غذایی و تغذیه، جنگل‌داری درون و برون شهری، نقش کلیدی جنگل‌داری و اهداف توسعه پایدار از جمله محورهای این نشست ۵ روزه هستند.

خلیل آقایی، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشورمان، ریاست هیات ایرانی را در این نشست بر عهده دارد.

آقایی در این زمینه گفت: این اجلاس در خصوص جنگل‌ها و اهداف توسعه پایدار است. ما در این راستا برنامه مشترکی با فائو داریم و ملاقات‌هایی نیز در این چند روز در ایتالیا با مدیران و مسئولان فائو در خصوص جنگل، آبخیزداری و مبارزه با آفات و بیماری‌های جنگل‌های کشور و همچنین بحث‌هایی درباره بیابان‌زدایی خواهیم داشت.

وی افزود: تعدادی از این طرح‌ها تصویب شده و تلاش می‌کنیم بقیه موارد در گفت و گویی که با مدیران و مسئولان فائو داریم تعریف شود و در ایران شاهد انجام این پروژه‌ها خواهیم بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین در پاسخ به این پرسش که اکنون وضعیت جنگل‌های ایران در چه شرایطی قرار دارد گفت: در ایران حدود ۱۴ میلیون هکتار جنگل در ۵ ناحیه رویشی کشور داریم ضمن این که مهم‌ترین اراضی جنگلی ما زاگرس و ارسباران است.

وی با تاکید بر این که فعالیت‌های بسیار خوبی در این زمینه در ایران صورت گرفته است، گفت: اصلاح، احیا و بهره‌برداری را نیز در برنامه داریم.