شنبه 31 شهریور 1397 | به روز شده: 52 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 18 تیر 1397 - 02:23:00 | کد مطلب: 410137 چاپ
به منظور تجزیه بهتر؛

پلاستیک زیستی از کاه ساخته شد

دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:
محققان شکل جدیدی از پلاستیک زیستی ساخته‌اند که به راحتی تجزیه می‌شود. این پلاستیک از کاه ساخته می‌شود.

به گزارش مهر، شکل جدیدی از پلاستیک حافظ محیط زیست از کاه ساخته می‌شود. این پلاستیک در آینده نزدیک برای تولید بطری‌ها و بسته‌بندی‌های دیگر پلاستیکی به کار می‌رود.

محققان انگلیسی روشی نوین برای اصلاح ژن‌های یک میکروب یافته‌اند تا فرایند تبدیل گیاه به پلاستیک زیستی را سرعت بخشند. این نوع پلاستیک در طبیعت به راحتی تجزیه می‌شود.

به گفته آنان با به کارگیری ۵ درصد تولید سالانه کاه (ساقه گندم) یا ۳ درصد چغندر قند می‌توان نیمی از ١٧ میلیارد بطری پلاستیکی مصرف شده در انگلیس را تولید کرد.

پلاستیک زیستی از لیگنن تولید می‌شود ماده‌ای سخت که سبب می شود درختان و گیاهان به طور ایستاده رشد کنند. در فرایندی مشابه مولکول‌های شکر (به جای نفت) برای تولید پلاستیک استفاده می‌شود.

در همین راستا پروژه تحقیقاتی در دانشگاه‌های وارویک و یورک نخستین پلاستیک زیستی را از ساقه گندم تولید کرده است. به گفته محققان این فناوری تا ۵ سال دیگر برای تولید انبوه آماده است.

محققان در حقیقت ژن‌های نوعی باکتری به نام Rhodococcus jostii را دستکاری کردند که در خاک وجود دارد و لیگنن را می‌شکند. با این اقدام دانشمندان می‌توانند مقدار انبوه از آنزیمی را تولید کنند که لیگنن را به ماده جدیدی تبدیل می‌کند که در تولید پلاستیک زیستی به کار می‌رود.

این پلاستیک را می‌توان به حالت خشک، انعطاف‌پذیر، یا یک فیلم شفاف تولید کرد تا در بسته‌بندی‌های مختلف به کار گرفته شود.