چهارشنبه 28 شهریور 1397 | به روز شده: 24 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 26 خرداد 1397 - 12:45:38 | کد مطلب: 408095 چاپ

شنبه ۲۶ خرداد | قیمت نفت کاهش یافت

اقتصاد > انرژی - همشهری آنلاین:
خبرگزاری رویترز گزارش داد: به دنبال تصمیم تولیدکنندگان عمده نفت روسیه و عربستان برای افزایش تولید آن و تهدید چین به مقابله به مثل در برابر تعرفه‌های آمریکا، قیمت نفت بیش از دو دلار سقوط کرد.

به گزارش ايرنا به نقل از رويترز، قیمت نفت با توجه تصمیم روسیه و عربستان برای افزایش تولید و نیز تهدید چین به مقابله به مثل با تعرفه‌های آمریکا و افزایش تعرفه‌های نفت خام و تولیدات پالایشگاهی قیمت نفت 2.5 دلار یا 3.29 درصد کاهش داشته و به 73.44 دلار در هر بشکه رسید.

هر بشکه نفت خام نیمه‌‌سنگین تگزاس غرب آمریکا نیز 1.83 دلار یا 2.74 درصد کاهش داشته و به 65.06 دلار در هر بشکه رسید. در معاملات بعدی نفت خام آمریکا 2.25 دلار یعنی 3.4 درصد کاهش داشته و هر بشکه 64.64 دلار معامله شد. نفت برنت هفته خود را با 4 درصد سقوط به پایان برد در حالی که نفت خام آمریکا تنها 1.7 درصد سقوط داشت.

به نوشته رویترز، در حالی که عربستان و روسیه تا حدودی تولید خود از نفت خام را افزایش داده‌اند سرمایه‌گذاران حوزه نفت پیش از نسشت آتی اوپک در وین مضطرب هستند و ریاض و مسکو اعلام کرده‌اند که آنها در این نشست افزایش تولید نفت را در نظر دارند.

چین روز جمعه اعلام کرد که در صورتی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تصمیم خود درباره تعرفه‌های گمرکی را اعمال کند، این کشور نیز در مقابل تعرفه‌های گمرکی مشابهی بر کالاهای آمریکایی به ارزش 50 میلیارد دلار اعمال خواهد کرد.

این تصمیم چین باعث غافلگیری سرمایه‌گذاران شد چراکه لیست تولیدات آمریکایی که چین برای اعمال تعرفه‌ها بر روی آنها اعلام کرده، نفت خام و تولیدات دیگر پالایشگاهی را شامل می‌شود.

آمریکا در شش ماه گذشته روزانه به طور متوسط 363 هزار بشکه نفت خام به چین صادر کرده است. کانادا و چین عمده مشتریان نفت خام آمریکا هستند.