سه شنبه 3 مهر 1397 | به روز شده: 16 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
جمعه 25 خرداد 1397 - 11:04:46 | کد مطلب: 408044 چاپ

پیام تسلیت وزیر علوم در پی درگذشت دکتر قانعی‌راد

اجتماع > آموزش - همشهری آنلاین:
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پیامی درگذشت دکتر محمد امین قانعی‌راد را تسلیت گفت.

به گزارش ايرنا، منصور غلامي، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پیامی درگذشت دکتر محمد امین قانعی راد، استاد جامعه‌شناسی و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور را تسلیت گفت.

در بخشی از پیام منصور غلامی آمده است: مرحوم دکتر قانعی‌راد مصداق حقیقی استادانی بود که به منزله یک جامعه‌شناس دردآشنا با درک رسالت اجتماعی خود توانست الگوی موثری از فرهیختگانی را عرضه کند که توانستند نقش جریان‌ساز خود را در انتشار آگاهی و بهره‌گیری از علم نافع ایفا کنند.

در ادامه این پیام آمده است: او سرمایه گرانبهای دانایی خود را وقف توسعه فردی ننمود و خواه به عنوان رییس انجمن علمی جامعه‌شناسی ایران خواه عضو هیئت علمی برای اصلاح امور از هیچ کوششی دریغ نکرد.

در خاتمه پیام وزیر علوم آمده است: این ضایعه را به جامعه علمی کشور، بازماندگان و همه دوستداران ایشان تسلیت عرض می‌کنم و از خداوند بزرگ در پایان ماه مبارک رمضان و روز عید سعید فطر برای آن درگذشته رحمت واسعه و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارم.

محمدامین قانعی‌راد جامعه‌شناس و عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور روز پنجشنبه ۲۴ خرداد ماه دنیای فانی را وداع کرد.

محمدامين قانعی‌راد که دانش‌آموخته جامعه‌شناسی دانشگاه تهران بود در زمینه‌های مختلف جامعه‌شناسی فعالیت داشت و از چهره‌های مبرز در زمینه جامعه‌شناسی علم به شمار می‌آمد.

وی که تا زمان درگذشت بازرس اصلی انجمن جامعه‌شناسی و پیش از آن رئیس این انجمن بود؛ سال گذشته جایزه دهخدا را برای نگارش کتاب پیمایش علم و جامعه؛ تجربه جهانی و اجرای نسخه ایرانی دریافت کرد، همچنین جایزه فارابی را کسب کرده بود و سال 95 نیز جایزه انجمن ترویج علم را به خود اختصاص داد.

آثار زیادی از قانعی‌راد بر جای مانده که از آن جمله می‌توان به اجتماع علمی و تولید دانش در ایران، جامعه‌شناسی رشد و افول علم در ایران، جامعه‌شناسی کنشگران علمی در ایران و بی‌شمار کتاب و مقالات دیگر اشاره کرد.