شنبه 28 مهر 1397 | به روز شده: 11 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 19 خرداد 1397 - 15:19:14 | کد مطلب: 407552 چاپ
در ديدار روحاني - پوتين عنوان شد:

تهران از سرمایه گذاری بخش خصوصی روسیه استقبال می‌کند

اقتصاد > اقتصاد‌ ایران - همشهری آنلاین:
رئیس جمهوری اسلامی ایران در دیدار با همتای روسی خود با بیان اینکه روابط دو کشور در تمام ابعاد در حال توسعه است، گفت: تهران از سرمایه گذاری شرکت‌ها و بخش خصوصی روسیه استقبال می‌کند.

به گزارش ایرنا حسن روحانی، در دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر چینگدائو چین برگزار شد، افزود: دو کشور در حوزه سوآپ انرژی، دفاعی و بخش ترانزیت، ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه همکاری دارند.

روحانی با بیان اینکه ایران از توسعه روابط اقتصادی با منطقه اوراسیا در چارچوب تجارت آزاد استقبال می‌کند، گفت: در موضوع ترانزیت، پیوستن روسیه به کریدور ریلی شمال - جنوب فرصت‌های بزرگی برای همکاری اقتصادی با شرق ایجاد خواهد کرد.

وی سازمان همکاری شانگهای را مجموعه موثری برای امنیت و توسعه منطقه دانست و اظهار داشت: ایران به مشارکت موثر خود در این سازمان ادامه خواهد داد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین با اشاره به نقش مهم روسیه در توافقنامه برجام، تصریح کرد: ایران طبق گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کرده و بعد از خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا، مسکو نقش مهمی در استحکام برجام و اجرای تعهدات طرف‌های مقابل دارد.

روحانی، تداوم روابط و همکاری‌های چند جانبه ایران و روسیه در حوزه امنیت و توسعه همکاری‌های منطقه‌ای را حائز اهمیت برشمرد و گفت: همکاری ایران و روسیه در مبارزه با داعش و سایر گروه‌های تروریستی در منطقه موثر و نتیجه بخش بوده است و این همکاری‌ها ادامه خواهد یافت.

رئیس جمهور همچنین در این دیدار از برنامه‌ریزی خوب روسیه برای برگزاری جام جهانی فوتبال تشکر و ابراز امیدواری کرد که این دوره از بازی‌ها بخوبی و با موفقیت برگزار شود.

رئیس جمهوری روسیه نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه مسکو به همکاری با ایران در حوزه‌های اقتصادی، سواپ انرژی و دفاعی ادامه خواهد داد، روابط دو کشور را در همه عرصه‌های مورد توافق رو به توسعه خواند و اظهارداشت: چشم انداز خوبی در همکاری‌های دو کشور در همه عرصه‌ها و از جمله اقتصادی وجود دارد.

'ولادیمیر پوتین' با بیان اینکه کمیسیون مشترک همکاری‌ها در همه جهت مقدمات نشست آتی را برنامه‌ریزی می‌کند، علاقه‌مندی مسکو به مشارکت در پروژه ترانزیتی راه کریدور شمال - جنوب را مورد تاکید قرار داد و افزود: مسکو همچنین از عضویت و دائمی شدن موافقتنامه تجارت آزاد ایران با اوراسیا حمایت می‌کند.

وی در ادامه خروج آمریکا از برجام را اقدامی یکجانبه و غیرقانونی برشمرد و تاکید کرد: مسکو به گفت و گو با سایر طرف‌ها برای حمایت از برجام ادامه می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، رئیس جمهور روسیه همچنین به موضوع عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای اشاره کرد و گفت: ایران سال‌ها به عنوان عضو ناظر مشارکت خوبی در سازمان همکاری شانگهای داشته و موضع روسیه حمایت از عضویت کامل تهران در این سازمان است.

پوتین همفکری و همکاری روسیه با ایران در جهت تحکیم ثبات در منطقه را مورد تاکید قرار داد و اظهارداشت: این همکاری‌های منطقه‌ای از جمله در موضوع حل و فصل بحران سوریه، ادامه خواهد یافت. وی همچنین از برگزاری هفته زبان فارسی در روسیه در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

رئیس جمهور روسیه با ابراز خرسندی از حضور تیم ملی فوتبال ایران در روسیه گفت که امیدواریم جام جهانی خوبی در پیش داشته باشیم.