شنبه 28 مهر 1397 | به روز شده: 39 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 19 خرداد 1397 - 13:01:45 | کد مطلب: 407532 چاپ

واکنش منفی بورس‌های جهانی به اجلاس گروه ۷

اقتصاد > اقتصاد‌ جهان - همشهری آنلاین:
با تشدید منازعات رهبران گروه ۷ با آمریکا بر سر اعمال تعرفه‌های وارداتی، بیشتر بورس‌های جهانی در واکنش به این تحولات وارد محدوده قرمز شدند.

ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: در معاملات بورس‌های آسیایی، شاخص " نیکی ۲۲۵" بورس توکیو با ۰.۶ درصد کاهش به کار خود پایان داد و شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ نیز ۱.۸ درصد پایین‌تر رفت. بورس‌های اروپایی نیز در معاملات خود از روند بورس‌های آسیایی تبعیت کردند و در آلمان، شاخص " دکس ۳۰" با ۰.۴ درصد کاهش به ۱۲۷۶۶.۵۵ واحد رسید. در لندن، شاخص " قوتسی ۱۰۰" با ۰.۳ درصد کاهش در سطح ۷۶۸۱.۰۷ واحدی بسته شد.

این کاهش در ایتالیا و فرانسه نیز مشاهده شد: شاخص " کک ۴۰" بورس پاریس به ۵۴۵۰.۲۲ واحد و شاخص " فوتسی ام ای بی" میلان با ۱.۹ درصد کاهش به ۲۱۳۵۵ واحد رسید.

فواد رزاق‌زاده - کارشناس " فارکس" گفت: توجه بازارها به تنش‌های تجاری نشست سران گروه ۷ که در کانادا در حال برگزاری است معطوف شده است و به نظر می‌رسد دونالد ترامپ - رئیس جمهور آمریکا - با مخالفت جهانی مواجه شده است.

جسپر لالر- تحلیل‌گر موسسه " کپیتال گروپ" لندن - نیز افزود: مشخص نبودن نتیجه مذاکرات این نشست، سرمایه‌گذاران را عصبی کرده است. به نظر می‌رسد نشست پرتنش گروه ۷ در کبک کانادا، اصلی‌ترین عامل قرمزپوش شدن بازارها باشد، سرمایه‌گذاران نگرانند هیچ چیز حل نشود و ترامپ رویکرد تهاجمی‌تری در پیش بگیرد.

این هفته عوامل متعددی بر روند بازارهای سهام موثر خواهند بود که از جمله آن‌ها می‌توان به نشست هفتگی بانک مرکزی آمریکا، نشست بانک‌های مرکزی اروپا و ژاپن و دیدار رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی در سنگاپور اشاره کرد.