چهارشنبه 4 مهر 1397 | به روز شده: 11 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 09:26:49 | کد مطلب: 406194 چاپ

آماده‌سازی چین برای سفر به نیمه تاریک ماه

دانش > فضا - همشهری آنلاین:
چین ماهواره مخابره‌گری پرتاب کرده‌است تا با کمک آن خود را برای ماموریت کاوشگر ماه که قرار است تا پایان سال جاری اجرا شود آماده سازد.

براساس گزارش BBC، ماهواره "كوئه‌كيائو" (به زبان چيني به معني پل زاغ است) خط ارتباطي ميان زمين و ماموريت به ماه را فراهم خواهد كرد،‌ماموريتي كه تا 6 ماه ديگر آغاز خواهد شد.

قرار است این ماهواره در ارتفاع 455 هزار كيلومتري از زمين در مدار به حركت درآيد. اين مدار همچنين از بخش تاريك ماه 60 هزار كيلومتر فاصله دارد،‌منطقه‌اي كه چين قصد دارد فرودگر و كاوشگر خود را در قالب ماموريتي به نام چانگ 4 در آن فرود آورد.

ماهواره جديد بايد به دقت و به خوبي در موقيت تعيين شده قرار گيرد تا بتواند ارتباط ميان زمين و تجهيزات روباتيك چين را در منطقه تاريك ماه حفظ كند. 

براساس گزارش شينهوا، پرتاب اين ماهواره قدمي كليدي براي چين به شمار مي‌رود،‌كشوري كه در تلاش است به اولين كشور جهان تبديل شود كه كاوشگري را به ماه مي‌فرستد و در بخش تاريك ماه پرسه مي‌زند.

ماهواره كوئه‌كيائو كه نام آن برگرفته از يك داستان عامیانه‌ چینی است، علاوه بر تجهيزات ارتباطاتي دو ابزار علمي مهم ديگر نيز به همراه دارد و قرار است دو ريزماهواره را نيز پرتاب كند.

هدف ماموريت چانگ 4 تجسس در حفره جنوبي پل-اتكين در ماه با استفاده از تجهيزات علمي است. چين پيش از اين نيز در سال 2014 يك فرودگر روباتيك و كاوشگري را به ماه ارسال كرده‌است كه كاوشگر تا سال 2015 به مخابره اطلاعات به زمين ادامه داد.