یکشنبه 1 مهر 1397 | به روز شده: 4 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 21 فروردین 1397 - 12:52:21 | کد مطلب: 402425 چاپ

خارج کردن ۲۹ کیلو پلاستیک از لاشه نهنگ عنبر

دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:
کارشناسان با انجام بررسی‌های کافی تایید کردند تلف شدن این حیوان به دلیل بلعیدن این مواد پلاستکی بوده است. به گفته آنان مسدود شدن سیستم گوارشی نهنگ عنبر موجب عفونت در شکم آن و در نهایت مرگ این جانور شده است.

به گزارش ایسنا، ‌آنها پس از پیدا کردن لاشه این نهنگ عنبر که طول آن ۱۰ متر بود ۲۹ کیلو گرم مواد پلاستيکی از جمله کیسه پلاستیک، گالن و چندین تکه طناب را از داخل شکم این آبزی‌ بزرگ‌جثه بیرون کشیدند.

کارشناسان با انجام بررسی‌های کافی تایید کردند تلف شدن این حیوان به دلیل بلعیدن این مواد پلاستيکی بوده است. به گفته آنان مسدود شدن سیستم گوارشی نهنگ عنبر موجب عفونت در شکم آن و در نهایت مرگ این جانور شده است.

کارشناسان اظهار داشتند: پیدا شدن ۲۹ کیلوگرم مواد پلاستکی در شکم این نهنگ عنبر موضوع تعجب‌آوری نیست زیرا هر سال بیش از هشت میلیون تن ماده پلاستیکی وارد اقیانوس‌های جهان می‌شود.

به گفته کارشناسان وجود مواد پلاستیکی در دریاها و اقیانوس‌ها یکی از بزرگ‌ترین تهدیدات برای حفاظت حیات وحش در سراسر جهان است زیرا بسیاری از حیوانات در این زباله‌ها گیر افتاده یا حجم بالایی از مواد پلاستیکی را می‌بلعند که منجر به تلف شدن آن‌ها می‌شود.

به گزارش ساینس الرت، پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ میلادی در اقیانوس‌های سراسر جهان تعداد مواد پلاستیکی از ماهی‌ها بیش‌تر شود.