سه شنبه 3 مهر 1397 | به روز شده: 2 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 20 اسفند 1396 - 05:31:00 | کد مطلب: 400446 چاپ

زنان در مقابل تغییرت اقلیمی آسیب‌پذیر‌تر از مردان هستند

دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:
تحقیقات نشان داده که زنان در مقابل تغییرات اقلیمی به مراتب بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می‌گیرند و آسیب‌پذیرتر هستند.

به گزارش ایرنا، تازه‌ترین آمار سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که 80 درصد از جمعیت افرادی که به دلیل تغییرات اقلیمی آواره شده‌اند، زنان هستند.

زنان به عنوان مراقبان اصلی خانواده با چالش‌‌های زیادی برای تامین آب سالم، غذا و سوخت برای پخت‌ و پز و گرمایش روبه‌رو هستند.

توافقنامه اقلیمی پاریس با شناسایی این واقعیت که تاثیر برخی عوامل زیست محیطی بر زنان به نسبت بیشتر است، اقدامات خاصی در راستای توانمندسازی آنان در نظر گرفته است.

در آفریقای مرکزی جایی که تقریبا 90 درصد از دریاچه چاد خشک شده، بومیان منطقه با خطر شدیدی مواجه شده‌اند، به ویژه زنان منطقه حال باید مسافت طولانی‌تری را برای پیدا کردن و جمع‌آوری آب بپیمایند.

مسئول هماهنگی انجمن زنان بومی و مردم چاد، می‌گوید: در فصول خشک مردها به شهر می‌روند و زنان را برای مراقبت از بقیه تنها می‌گذارند.

خانم "هندو عمرو ابراهیم" می‌افزاید: حال که فصول خشک طولانی‌تر شده کار زنان برای مراقبت از خانواده اعم از پیر و جوان به مراتب دشوارتر شده است.

اما تنها زنان در مناطق روستایی نیستند که از اثرات ناشی از تغییرات اقلیمی آسیب می‌بینند.

به طور کلی زنان در سطح جهان نسبت به مردان بیشتر در معرض فقر و از دست دادن قدرت اجتماعی - اقتصادی هستند.

به این ترتیب روند بهسازی زنان بعد از وقوع فجایع طبیعی که ممکن است به نابودی زیرساخت‌ها، مشاغل و مسکن منجر شود، بسیار سخت‌تر است.