سه شنبه 1 آبان 1397 | به روز شده: 29 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 25 بهمن 1396 - 02:31:00 | کد مطلب: 398153 چاپ
نتایج پژوهش دانشمندان دانشگاه کلرادو آمریکا

بالا آمدن آب اقیانوس‌ها سرعت گرفته است

شهر  > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:
نتایج حاصل از پژوهش دانشمندان دانشگاه کلرادو آمریکا نشان می‌دهد، بالا آمدن آب اقیانوس‌‌ها سرعت گرفته است، به طوری که در پایان قرن جاری میلادی، (۲۱۰۰ میلادی) ممکن است سطح آب اقیانوس‌ها، ۶۵ سانتی‌متر بالا بیاید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بر اساس پژوهش صورت گرفته، در دانشگاه کلرادو آمریکا، سطح اقیانوس‌ها سالانه سه میلی‌متر بالا می‌آید که پیش‌بینی می‌شود این میزان در سال 2100 میلادی، ده‌ها میلی‌متر افزایش یابد.

این پژوهش که بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده از ماهواره‌ها در طول 25 سال صورت گرفته است، با گزارش کارشناسان آب و هوایی سازمان ملل متحد در سال 2014 مطابقت دارد.

استیو نیریم استاد مهندسی هوایی دانشگاه کلرادو آمریکا مسئول اصلی این پژوهش گفت: افزایش روند بالا آمدن آب اقیانوس‌ها ناشی از آب شدن یخچال‌های گرینلند و قطب جنوب است و این امر می‌تواند موجب افزایش سطح آب اقیانوس‌ها در سال 2100 شود.

وی با تاکید بر این که با افزایش روند بالا آمدن سالانه سطح آب دریاها، این میزان در پایان قرن جاری میلادی بیش از 60 سانتی‌متر بالا خواهد آمد، افزود: این برآوردها هشداردهنده است.

آب شدن یخچال‌های قطب شمال و جنوب و افزایش گازهای گلخانه‌ای که از عوامل اصلی تغییرات آب و هوایی به شمار می‌رود، موجب افزایش ارتفاع سطح آب‌های دریاها و اقیانوس‌ها شده است و می‌تواند شهرهای کم ارتفاع ساحلی را به زیر آب برد.

از سوی دیگر با گرم شدن کره زمین، بسیاری از یخچال‌های موجود در این سیاره از بین خواهد رفت، بر اساس گزارش یونسکو، از مجموع 150 یخچال طبیعی در اواسط قرن نوزدهم، این تعداد در سال 2010 به 24 عدد کاهش یافت و پیش‌بینی می‌شود تا 12 سال آینده، یخچالی در کره زمین باقی نماند.