دوشنبه 29 مرداد 1397 | به روز شده: 1 ساعت و 15 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 23 بهمن 1396 - 16:45:17 | کد مطلب: 398041 چاپ

خشک شدن تالاب صالحیه البرز

شهر > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:
مدیرکل حفاظت و محیط زیست البرز اعلام کرد که کاهش بارش‌ها در سال جاری سبب خشک شدن تالاب صالحیه در شهرستان نظرآباد این استان شده است.

به گزارش ایرنا، فردین حکیمی روز پنجشنبه درحاشیه برگزاری نمایشگاه عکس تالاب درالبرز افزود: این تالاب در سال های گذشته از طریق رودخانه های کردان و زیاران تغذیه می شد که امسال میزان آبدهی این رودخانه ها به کمترین سطح رسید.

به گزارش ایرنا، فردین حکیمی روز پنجشنبه در حاشیه برگزاری نمایشگاه عکس تالاب در البرز افزود: این تالاب در سال‌های گذشته از طریق رودخانه‌های کردان و زیاران تغذیه می‌شد که امسال میزان آبدهی این رودخانه‌ها به کم‌ترین سطح رسید.

وی اظهار داشت: اکنون تالاب صالحیه کارکرد خودش را به عنوان یک تالاب از دست داده و به عنوان یکی از کانون‌های انتشار ریزگرد تلقی می‌شود.

وی اضافه کرد: این تالاب در سنوات گذشته، پذیرای بیش از 120 گونه پرنده مهاجر و آبزی بود.

حکیمی با اشاره به نقش هنر به ویژه عکاسی در حفظ محیط زیست خاطرنشان کرد: تلفیق بین هنر و محیط زیست و بیان تهدیدات، چالش‌ها و بحران‌های زیست محیطی با زبان هنر موجب افزایش مسئولیت‌پذیری و گسترش فرهنگ حفاظت از محیط زیست در بین مخاطبان می‌شود.

نمایشگاه عکس تالاب البرز، به مدت سه روز به میزبانی مجتمع هارمونیک سنتر کرج در حال برگزاری است.

تالاب صالحیه واقع در روستای صالحیه در نظرآباد استان البرز تنها تالاب این استان است که آب ورودی به آن از سمت رودخانه کردان سرریز می‌شود.

وسعت این تالاب با احتساب زمین‌های باتلاقی پیرامونی بیش از 10 هزار هکتار بوده و قسمتی از آن نیز در استان قزوین واقع شده است.

به گفته برخی منابع محلی از علت‌های خشکی این تالاب می‌توان به استفاده آب رودخانه کردان برای مصارف کشاورزی در تابستان و نرسیدن آب به این تالاب اشاره کرد.

یکی دیگر از دلایل خشک شدن تالاب صالحیه، کانال‌کشی‌هایی است که در محدوده آبریز این تالاب انجام شده است.

این کانال‌ها پیش از تشکیل استان البرز (سال 89) احداث شده و بخشی از آن در محدوده استان قزوین قرار دارد.