پنج شنبه 29 شهریور 1397 | به روز شده: 30 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
پنجشنبه 12 بهمن 1396 - 11:44:00 | کد مطلب: 397025 چاپ

گرمای شدید هوا پرندگان را کوچک‌تر می‌کند

دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:
محققان اعلام کردند: دمای در حال افزایش زمین می‌تواند به کوچک‌تر شدن اندازه پرندگان منجر شود، وضعیتی که احتمالا پیامدهای نگران‌کننده‌ای برای سلامت پرندگان خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، این مطالعه که به تازگی توسط گروهی از محققان استرالیایی انجام شد، نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض گرمای زیاد در قیاس با سرمای شدید، تاثیر بیش‌تری بر جثه پرندگان دارد.

محققان با تحقیق روی 40 گنجشک در 30 نقطه از سراسر استرالیا و نیوزیلند دریافتند که این پرندگان در مناطق دارای تابستان‌های داغ در قیاس با مناطقی که زمستان‌های سرد دارند، کوچک‌تر هستند.

بر اساس نتایج این مطالعه، بچه گنجشک‌هایی که در مناطق گرم پرورش می‌یابند به بزرگسالان کوچک‌تری تبدیل می‌شوند.

سیمون گریفیت، نویسنده ارشد این مطالعه و محقق دانشگاه مکواری در سیدنی این تغییر اندازه بدن پرندگان را یک واکنش تطبیقی عنوان کرد که به واسطه آن پرندگان بهتر می‌توانند با شرایط در حال تغییر آب و هوا مقابله کنند.

دکترا ساموئل اندرو، نویسنده ارشد این مطالعه نیز با تایید نظر گریفیت، گفت: اگر این تغییرات در اندازه بدن پرندگان، بخش مهمی از سازگاری آنها با آب و هوای گرم باشد، در آن صورت پرنده‌هایی که اندازه بدنشان در واکنش به تغییر دمای هوا تغییر نمی‌کند، گونه‌های آسیب‌پذیرتری هستند.

نتایج این مطالعه در مجله The Auk: Ornithological Advances منتشر شده است.