چهارشنبه 4 مهر 1397 | به روز شده: 1 ساعت و 32 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 1 بهمن 1396 - 12:16:35 | کد مطلب: 395999 چاپ

کلان‌شهرها؛ درختان بیشتر، وضعیت مالی و بهداشتی بهتر

شهر > شهری - همشهری آنلاین:
یک بررسی جدید نشان می‌دهد افزایش شمار درختان در شهرهای بسیار بزرگ به سودمندی‌های فراوان بهداشتی و مالی می‌انجامد.

به گزارش هلث‌دی نیوز این پژوهشگران بر ۱۰ به اصطلاح ‌کلان‌شهر- شهرهای با دست‌کم ۱۰ میلیون جمعیت- در پنج قاره شامل نیویورک، لندن و مکزیکوسیتی متمرکز شدند. تقریباً ۱۰ درصد جمعیت جهان در کلان‌شهرها زندگی می‌کنند.

به گفته این پژوهشگران پوشش درخت در این ۱۰ ‌کلان‌شهر که در حد میانگین ۲۰ درصد مساحتشان است، سالانه حدود ۵۰۰ میلیون دلار در سال سود از لحاظ صرفه‌جویی در انرژی و کاهش آلودگی ایجاد می‌کند.

این محققان با استفاده از مدل‌های کامپیوتری به این نتیجه رسیدند که داشتن پوشش درختی ۲۰ درصد بیشتر در این شهرها سود حاصل را دو برابر می‌کند.

این یافته‌ها در ۱۸ ژانویه در ژورنال Ecological Modelling منتشر شده است.

تئودور اندرنی، سرپرست این بررسی می‌گوید: «با کاشتن درختان بیشتر درون شهر، ساکنان و بازدیدکنندگان شهر منافع مستقیم می‌برند.»

به گفته او، افزایش شمار درختان باعث پاک شدن فوری هوای اطراف آن‌ها می‌شود. همچنین درختان باعث خنک شدن هوای اطرافشان می‌شوند و حتی می‌توان مواد غذایی و سایر فراورده‌‌ها را از آن‌ها به دست آورد.

او گفت:‌«امکان بالقوه افزایش پوشش درختان شهری در ‌کلان‌شهرها وجود دارد و این کار باعث پایداری بیشتر آن‌ها و تبدیل‌شدنشان به مکانی بهتر برای زندگی است.»

اندرنی استاد بخش مهندسی منابع زیست‌محیطی در کالج علوم زیست‌محیطی و جنگل‌داری دانشگاه ایالتی نیویورک است.

او همه افراد را تشویق کرد که «برای افزایش درختان شهری در شهرهایشان اقدام کنند و فقط در انتظار برنامه‌ریزان شهری نمانند.»