سه شنبه 3 مهر 1397 | به روز شده: 7 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 25 دی 1396 - 04:31:00 | کد مطلب: 395409 چاپ
محققان آلمانی می‌گویند؛

باغبانی به حفظ سلامت سالمندان کمک می‌کند

زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:
طبق نتایج یک مطالعه، باغبانی در سنین بالا نه تنها به حفظ تحرک و فعالیت سالمندان کمک می‌کند، بلکه سلامت روانی و جسمی‌شان را نیز تقویت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، معمولا مشکلات مرتبط با افزایش سن همزمان باهم در سنین بالاتر روی می‌دهند.

درحالیکه ورزش منظم و مداوم و رژیم غذایی مناسب به عنوان شیوه‌ای برای حفظ سلامت در سنین بالا توصیه می‌شود، محققان به گزینه دیگر حفظ سلامت برای افراد مسن پی برده‌اند: باغبانی.

یافته‌ها نشان می‌دهد زنان مسنی که بیش از سه ساعت در روز به کارهای خانه می‌پردازند و کمتر یا بیشتر از هفت ساعت در شب می خوابند، کمتر در وضعیت سلامت خوبی قرار دارند.

با این حال محققان دریافته‌اند که وضعیت مشابه هیچ تاثیری بر سلامت مردان ندارد.

به گفته محققان، معمولا زنان مسن بیشتر وقت‌شان را صرف کارهای تکراری خانه داری نظیر تمیزکاری و پخت و پز می‌کنند، در حالی‌که مردان مسن وقت‌شان را صرف باغبانی و کارهای تعمیرات می‌کنند که بسیار برای تحریک ذهن موثر هستند.

نیکلاس آدجی، سرپرست تیم تحقیق از موسسه لبینز آلمان، در این باره می‌گوید: «کارهای روزمره زنان نظیر تمیزکاری و پخت و پز دارای فواید محدودی هستند چراکه تحرک فیزیکی همراه با این کارها نیست، ورزش محسوب نمی‌شوند و محرکی برای ذهن هم نیستند، از این‌رو به حفظ سلامت کمک چندانی نمی‌کنند.»

وی در ادامه می‌افزاید: «اما مردان در امور مربوط به خانه به باغبانی و تعمیرات و نگهداری می‌پردازند که از لحاظ جسمی برای سلامت خوب هستند.»