پنج شنبه 26 مهر 1397 | به روز شده: 20 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 23 دی 1396 - 17:22:27 | کد مطلب: 395332 چاپ
عضو هیات مدیره انجمن سرطان ایران:

۲۷۰ نوع سرطان در جهان وجود دارد

زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:
عضو هیات مدیره انجمن سرطان ایران گفت: ۲۷۰ نوع سرطان داریم، سرطان‌هایی که در مرحله اول تشخیص داده می‌شوند، کاملا قابل درمان هستند.

 به گزارش مهر، دکتر ناصر پارسا در دومین کنگره پزشکی شخصي افزود: سرطان‌هایی که بیمار دیر متوجه آنها می‌شود و بافت‌های دیگر بدن را درگیر می‌کند درمان آنها سخت است.

وي با بيان اينكه  آینده پیشگیری و درمان بیماری‌ها وابسته به پیشرفت و شناخت تمام مولکول‌های یک سلول است افزود: تضمین سلامت مردم جهان در گرو مطالعات سلولی مولکولی است.امروزه با تشخیص بیومارکرها در مولکول‌های بدن می‌توانیم تشخیص زودرس بیماری‌ها را رقم بزنیم. وجود بیومارکرها بسیار پراهمیت خواهد بود زیرا هر سرطان بیومارکرهای خاص خود را دارد.

پارسا  ادامه داد: تضمین سلامت مردم جهان در گرو مطالعات سلولی مولکولی است و نهایتا هر شخص امضای پزشکی خود را خواهد داشت. این ژن مانند اثر انگشت کاملا خاص بوده و در همه افراد با یکدیگر متفاوت است.

پارسا اظهار داشت: وجود این کنگره کمک می‌کند که بدانیم خارج از ایران چه می‌گذرد و این علم در داخل کشور در چه مرحله ای قرار دارد که با بررسی آن، علوم مربوط به این حوزه را با دانشمندان دیگر کشورهای جهان به اشتراک بگذاریم.

عضو هیات مدیره انجمن سرطان ایران گفت: خوشبختانه با برگزاری سالانه این کنگره‌ها متوجه می‌شویم که چه پیشرفت‌هایی در این حوزه حاصل شده است. ایرانیان تنوع ژنتیکی بسیاری دارند و ممکن است دارویی که برای ژن یک فرد کرد ساخته می‌شود بر روی فردی در دیگر نقاط کشور جواب ندهد.

پارسا ادامه داد: در ایران روز به روز شرکت‌های دانش بنیان بیشتری به این علم توجه می‌کنند و مراکز بسیاری درگیر این حوزه شده اند. باید برای پیشرفت هر علمی از وحدت تمام اساتید مربوط به آن حوزه استفاده کرد تا علم خود را با هم تبادل کنند.

وی خاطرنشان کرد: پزشکی شخصی در ایران از فاز مطالعاتی گذر کرده و افراد در بانک ژن‌ها می‌توانند بفهمند که مستعد بیماری خاصی هستند یا خیر.