چهارشنبه 25 مهر 1397 | به روز شده: 8 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
پنجشنبه 14 دی 1396 - 18:36:21 | کد مطلب: 394538 چاپ

رویداد «تبریز ۲۰۱۸» مبدا اوج‌گیری جایگاه‌ بین‌المللی تبریز است

فرهنگ > میراث و تمدن - همشهری آنلاین:
شهردار تبریز در دیدار مشترک با سفرای سه کشور تاجیکستان، بوسنی‌ و هرزگوین و اندونزی در کشورمان، بر لزوم توسعه ارتباطات فرهنگی و گردشگری تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، ایرج شهین باهر، در این دیدار اظهار کرد: دیدار مشترک با سفرای سه کشور دوست که از دیرباز ارتباطات پربار فرهنگی و اجتماعی با ایران داشته‌اند، نقطه عطفی در دیپلماسی شهری رویداد تبریز 2018 است.

وی با بیان این‌که «تبریز 2018» مبدا اوج‌گیری جایگاه‌ بین‌المللی تبریز است، گفت: تبریز مجموعه‌ای از ظرفیت‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی خود را از طریق پنجره گردشگری 2018، به سمت عموم گردشگران گشوده‌ و مصمم است تا از این فرصت برای همکاری‌های موثر در حوزه گردشگری و مدیریت شهری بهره بگیرد.

شهردار تبریز، انعقاد تفاهم‌نامه‌های خواهرخواندگی را از زمینه‌های لازم برای استمرار روابط فرهنگی و اجتماعی خواند و افزود: در سال‌های گذشته، خواهرخواندگی تبریز با خجند تاجیکستان، بستر ارتباطات فرهنگی بین دو شهر بوده‌است؛ امیدواریم این بستر، در ارتباط با بوسنی‌و‌هرزگوین و اندونزی نیز محقق شود.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری نمایشگاه‌های مشترک هنری، هفته‌های فرهنگی، رویدادهای ورزشی و همکاری‌های رسانه‌ای، از جمله راهکارهایی است که می‌تواند فرصت ارتباطات منجسم بین شهرها را فراهم آورد.

شهین‌باهر با بیان این‌که مدیریت شهری امروز، نیاز مبرم به اشتراک مطالعات و تجربیات دارد، افزود: نخستین اولویت جهان امروز، حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی است و شهرداری‌ها با توجه به کارکرد خاص خود، می‌توانند در حوزه‌های خدمات شهری، پسماند، حمل‌ونقل عمومی و توسعه طبیعت شهر، شاخص‌های توسعه پایدار را به دور از جنبه‌های تشریفاتی و شعاری، محقق کنند.

وی ادامه داد: فراهم‌آوردن زمینه‌های مشترک سرمایه‌گذاری در هر یک از این حوزه‌ها، علاوه بر کیفی‌سازی اداره شهر، در تقویت اقتصاد شهر و ایجاد فرصت‌های اشتغال نیز تاثیرگذار خواهد بود.

شهردار تبریز در پایان این دیدار، لوح منقش به عمارت تاریخی شهرداری تبریز و «کتاب تبریز» را به سفرای سه کشور تاجیکستان، بوسنی‌و‌ هرزگوین و اندونزی در کشورمان اهدا کرد.

سفرای سه کشور تاجیکستان، بوسنی‌ و‌ هرزگوین و اندونزی در کشورمان در پایان دیدار با شهردار تبریز، از موزه فرش شهرداری تبریز بازدید کردند.