دوشنبه 30 مهر 1397 | به روز شده: 3 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
پنجشنبه 23 آذر 1396 - 20:39:00 | کد مطلب: 392541 چاپ

تاکید بر رویکرد پیشگیرانه در حوزه تعزیرات حکومتی

اجتماع > اجتماعی - همشهری‌آنلاین:
مدیرکل تعزیرات استان تهران اقدام‌های پیشگیرانه در حوزه تعزیرات را دارای اهمیت بیشتری از برخورد و مجازات دانست و عنوان کرد که رویکردش را در تعزیرات بر این مبنا ترسیم کرده‌است.

محمدعلی اسفنانی، مدیرکل تعزیرات استان تهران در گفت‌وگو با ایسنا گفت: رویکرد ما در تعزیرات حضور در جامعه به عنوان نیروی ناظر است تا هم خود سازمان‌های مرتبط با ما که کار نظارتی انجام می دهند، وظایف‌شان را به درستی انجام دهند و هم تا جایی که ممکن است از اقدام‌های منجر به تشکیل پرونده، صدور حکم و محکومیت متخلفین، پیشگیری شود.

اسفنانی تاکید کرد: رویکرد ما مبنی بر این است که قبل از وقوع تخلف و جرم به موضوع رسیدگی شود، این روش هم در جهان و هم در اصول حقوقی پذیرفته‌تر و مطلوب‌تر است.

مدیرکل تعزیرات استان تهران اضافه کرد: برای مثال در موضوع کالای تقلبی این که ما اجازه دهیم یک کالای تقلبی در اختیار مردم قرار گیرد، و بعد ما رسیدگی کنیم و متخلفین را مجازات کنیم آسیب خود را به جا می گذارد، اگرچه پیگری و رسیدگی جزء وظایف قانونی ما است؛ ولی خیلی مطلوب من نیست. ما به دنبال این هستیم تا آنجا که ممکن است قبل از وقوع تخلفات جلوی آن‌ها گرفته شود.

او بیان کرد: اگر بنا باشد در موضوع گران‌فروشی اجازه دهیم مجموعه‌ای که کالاهای اساسی مردم را توزیع می کند، کالا را گران کند و بفروشد، مدتی بگذرد و بر حسب گزارش‌های مردمی با این موضوع مواجه شویم و پرونده‌ای تشکیل دهیم، اثر مثبتی نمی‌گذارد. بنا داریم به گونه‌ای حضور داشته باشیم که کمتر شاهد تخلف باشیم و قبل از وقوع تخلفٰ اقدام‌های لازم را انجام دهیم.

در همین زمینه: