یکشنبه 1 مهر 1397 | به روز شده: 21 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 12 آذر 1396 - 10:18:03 | کد مطلب: 391264 چاپ

۶۰درصد مبتلایان به ایدز از وضعیت خود آگاهی ندارند

زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:
رییس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت گفت: ۶۰ درصد مبتلایان به ایدز هنوز از وضعیت خود آگاهی ندارند که علت اصلی آن انگ و تبعیض در این بیماری است.

دکتر افسر کازرونی رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی در همایش روز جهانی ایدز گفت: روز جهانی ایدز بهانه‌ای است برای اینکه مسئولین در نهادهای مختلف مروری بر تعهدات و پیشرفت‌های خود داشته باشند.

وی افزود: در سال ۱۹۶۶ کنوانسیون بین المللی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی حق سلامتی برای همه تایید شد. بدون حق سلامت مردم نمی‌توانند از اچ ای وی پیشگیری کنند و به مراکز مربوطه دسترسی های لازم را داشته باشند.

کازرونی ادامه داد: افرادی که اچ ای وی دارند معمولا افرادی هستند که در جامعه به حاشیه رانده شده‌اند. ۶۰درصد مبتلایان به ایدز هنوز از وضعیت خود آگاهی ندارند و علت اصلی آن انگ و تبعیض در این بیماری‌ست.

رییس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت اظهار کرد: با کاهش انگ و تبعیض در این بیماری، مبتلایان می‌توانند از ساختار مهیا شده که رایگان هستند، استفاده کنند.

وی افزود: در چهارمین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، کاهش موارد جدید ابتلا به اچ ای وی و کاهش ۲۰درصدی مرگ و میر منتسب به ایدز تصویب شد. شرکای اصلی برنامه، سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها، سازمان‌های مردم نهاد، کمیته امداد امام خمینی از جمله شرکایی هستند که در این برنامه استراتژیک هم پیمان شدند.

کازرونی ادامه داد: وزارت بهداشت به عنوان دبیر کمیته نظارت بر اجرای برنامه، حمایت طلبی را در برنامه کنترل اچ ای وی بر عهده دارد. در این برنامه مراقبت و درمان به عهده‌ی وزارت بهداشت بوده و سازمان زندانها نیز آموزش و حمایت طلبی را انجام می‌دهد.

وی اظهار کرد: سازمانهای مردم نهاد نقش کلیدی در کاهش انگ و تبعیض و حمایت طلبی در این بیماران دارند.

کازرونی گفت: وزارت کشور در هماهنگی و تشکیل کارگروه‌های استانی نقش ویژه‌ای داشته است و پررنگ شدن نقش سازمان‌های مردم نهاد و شبکه‌های سازمان‌های مردم نهاد فعال از جمله اقداماتی است که در این حوزه انجام شده است.

اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت اظهار کرد: حمایت و تلاش در جهت توانمندسازی و تقویت برنامه کشوری استراتژی کنترل ایدز، برنامه‌ایست که با تلاش متعهدانه وزراتخانه و سازمانهای دست اندرکار به صورت ساختارمند اجرا شده است.

وی در آخر افزود: یکسان سازی استاندارهای آموزش، از جمله سارختار مهیا شده جهت رسیدن به اهداف و تعهدات بین‌المللی در زمینه HIV است.