سه شنبه 30 مرداد 1397 | به روز شده: 47 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 7 آذر 1396 - 17:58:53 | کد مطلب: 390847 چاپ

شبکه مستند | رونمایی از مستند پرتره ابوالحسن تهامی

سینما و تلویزیون > رادیو و تلویزیون - همشهری آنلاین:
آیین پاسداشت استاد ابوالحسن تهامی مترجم٬ دوبلور و مدیر دوبلاژ ایرانی با رونمایی از مستند «نقاش صدا» شنبه (۱۱آذر ماه) ساعت ۱۷ در فرهنگسرای ابن‌سینا برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی شبکه مستند سیما، «نقاش صدا» مستند پرتره ابوالحسن تهامی و از تولیدات جدید شبکه مستند سیما با حضور رییس شبکه مستند سیما، هوشنگ گلمکانی، محمد تهامی نژاد، امید بهبهانی و جمعی از بزرگان عرصه دوبله و دوستداران فرهنگ در شهرک غرب، بلوار ایران‌زمین شمالی، فرهنگسرای ابن‌سینا رونمایی می‌شود.

این مستند به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ابوالفضل توکلی در ۶۳ دقیقه به جنبه‌های مختلفی از زندگی کاری استاد ابوالحسن تهامی می‌پردازد، پیشکسوتی که علاوه بر مدیریت دوبلاژ آثار ماندگار، بیش از ۲۰ کتاب نیز ترجمه و تألیف کرده است.

ابوالحسن تهامی‌نژاد متولد ۱۳ مرداد ۱۳۱۷ مدیر دوبلاژ ایرانی و همسر دکتر امید بهبهانی "زبانشناس و پژوهشگر پژوهشگاه علوم انسانی" است.

این مترجم و روزنامه‌نگار برای نخستین بار آنونس گویی را به‌صورت هنری و حرفه‌ای با ادبیات ویژه مرسوم کرد و نخستین کسی است که نقد دوبله را به‌صورت جدی در مطبوعات آغاز کرد.

«نقاش صدا» در شبکه مستند سیما تولیدشده و از دیگر عوامل آن می‌توان به فیلم‌بردار سید مهدی مؤیدی، صدابردار علی علوی، مجید آیینه، امین جعفری، صداگذار و سازنده آنونس محمدحسین آیینه و مدیر تولید علیرضا سلیمانی اشاره کرد.