دوشنبه 23 مهر 1397 | به روز شده: 18 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
پنجشنبه 2 آذر 1396 - 13:28:56 | کد مطلب: 390350 چاپ

مردم و حاکمیت یمن اگر درخواست کنند به آنها کمک مستشاری می‌کنیم

دفاع > سپاه و بسیج - همشهری آنلاین:
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید بر این که موضوع توان دفاعی و موشکی جمهوری اسلامی ایران با موضوع هسته‌ای تفاوت دارد، گفت: موضوع هسته‌ای مربوط به توان دفاعی کشور نبود، اما موضوع توان موشکی مربوط به توان دفاعی کشور است و به همین دلیل به هیچ وجه قابل مذاکره نخواهد بود.

به گزارش ایسنا، سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز (پنج‌شنبه2 آذرماه) در نشستی خبری که جهت تبیین تحولات منطقه و بیان مواضع سپاه در امور داخلی و بین‌المللی برگزار شد، با تبریک به مناسبت پیروزی‌های اخیر جبهه مقاومت و از بین رفتن حاکمیت داعش گفت: تقارن هفته بسیج با پیروزی‌های اخیر اتفاقی مبارک است و انصافا حق آن بود که این پیروزی بزرگ و سرنوشت ساز در منطقه و جهان در هفته بسیج اتفاق بیفتد.

وی با تاکید بر این که عامل اصلی پیروزی‌های بزرگ ملت ایران در دوران دفاع مقدس حوادث و بحران‌های مختلفی که در کشور رخ داده است مردم و حضور و نقش آفرینی آنها بوده است، بیان کرد: بسیج مظهر مقاومت ملت ایران و امت اسلامی در منطقه است و تمامی پیروزی‌ها حاصل حضور گسترده مردم و بسیج بوده است.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با بسیجیان، خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری روز گذشته در دیدار با بسیجیان تمامی مردم ایران را بسیجی قلمداد کردند. خوشبختانه انقلاب اسلامی و مسیر و جهت‌گیری آن همواره در طول سال‌های پس از پیروزی با حمایت قاطع و گسترده مردم مواجه بوده است و این که مقام معظم رهبری فرموده‌اند همه مردم بسیجی هستند، به این معناست که هرکسی که از انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت حمایت می‌کند به نوعی روحیه بسیجی دارد؛ حال عده‌ای فعال‌ترند و در صحنه حضور دارند و عده‌ای دیگر از این حضور حمایت می‌کنند و دلشان با بسیج است.

جعفری با بیان این که یک سوم مردم عضو بسیج هستند تاکید کرد: آنهایی که در بسیج عضویت ندارند، همه دارای روحیه بسیجی هستند و می‌توانند در عرصه‌های مختلف یک بسیجی باشند.

وی با اشاره به تغییر رویکرد بسیج نسبت به گذشته، ادامه داد: بسیج با توجه به رویکرد جدیدی که اتخاذ کرده مانند قبل به سمت خدمت‌رسانی به مردم حرکت می‌کند و هر کجا که یک معضل وجود داشته باشد رویکرد بسیج به سمت حل آن است. با توجه به اتخاذ رویکردهای جدید، عرصه فعالیت‌های بسیج گسترش یافته و حوزه مسائل اجتماعی را نیز شامل خواهد شد.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید بر این که پیروزی‌های بزرگ منطقه را مدیون بسیج هستیم، خاطر نشان کرد: بسیج در سال 58 و با فرمان امام خمینی (ره) شکل گرفت و اگر این اتفاق نمی‌افتاد سرنوشت جنگ ما در هشت سال دفاع مقدس معلوم نبود؛ این مقاومت و حضور مردمی در هشت سال دفاع مقدس باعث خیر و برکت بسیار و الگوگیری جوامع مختلف از این اتفاق شد.

جعفری افزود: امروز می‌بینیم حزب‌الله لبنان در برابر تجاوزات دشمن صهیونیستی خود ایستادگی می‌کند و سازماندهی مردمی در سوریه حضور دارد و با دشمن خود مقابله می‌کند و در عراق نیروی مردمی شکل گرفت و توانست با داعش مقابله کند. قطعا اگر سوریه یکپارچگی خود را از دست داده بود دیگر امروز کشوری به نام سوریه وجود نداشت. در عراق نیز نیروهای مردمی با فرمان مرجعیت به صحنه آمدند و پس از سازماندهی و تشکیل نیروی حشد شعبی به کمک نیروهای امنیتی و ارتش عراق توانستند در مقابل داعش که به دنبال تشکیل دولت و حاکمیتی در عراق و سوریه بود، دست یابند.

وی اظهار کرد: خدا را شکر می‌کنم برای این نعمت بزرگ و تاریخی امام خمینی (ره) یعنی تشکیل بسیج و امیدوارم که روز به روز شاهد توسعه و تعمیق نقش مردم در عرصه‌های مختلف در کشور باشیم.

به گزارش ایسنا، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه نشست خبری خود که با حضور رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی برگزار شد به بیان پرسش‌های خبرنگاران پرداخت.

جعفری در پاسخ به پرسش ایسنا درباره‌ی کاهش ایست‌های بازرسی بسیج در سطح کشور و راه‌اندازی گشت‌های محلی و همچنین نگاه تحولی نسبت به بسیج و کارکردهای آن، خاطر نشان کرد: همواره کارکرد بسیج به گونه‌ای بوده که در مشکلات بزرگ اجتماعی و بحران‌های کشور به عنوان حلال حضور داشته باشند. حال این بحران روزی جنگ است که باید در جنگ حضور داشته باشد و روزی مسائل امنیتی است که بسیج با حضور خود در راستای رفع مقابله با این بحران‌ها فعالیت می‌کند.

وی ادامه داد: همچنین در بحران‌هایی که برای مردم در عرصه‌های مختلف ایجاد می‌شود از جمله زلزله، بسیج به صورت گسترده حضور پیدا می‌کند. با توجه به این که امروز مساله اصلی ما بررسی معضلات اجتماعی است که در عرصه‌های آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی بروز و ظهور پیدا کرده، معتقدیم که این مشکلات بدون حضور مردم حل نخواهد شد.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به فعالیت NGO ها در کشورهای مختلف در زمینه‌ی مسائل اجتماعی، اظهار کرد: در کشور ما فعالیت در این زمینه می‌تواند در قالب بسیج صورت بگیرد. حال یکی از عرصه‌های مسائل اجتماعی همین امنیت محلات است که بسیج می‌تواند با برقراری گشت‌های خود این امنیت را ایجاد کند.

جعفری با بیان این که طرح گشت‌های محلی بسیج هم اکنون درحال اجرا است، افزود: بسیج برنامه‌های مختلفی در زمینه‌ی اقتصاد مقاومتی و اشتغالزایی و همچنین راه‌اندازی صندوق‌های قرض‌الحسنه در این زمینه در دستور کار خود دارد و در حال انجام آنهاست.

وی تاکید کرد: رویکرد بسیج در حال تغییر است، اما این به معنای کاهش آمادگی نظامی و دفاعی بسیج نیست، بلکه به این معناست که زمینه‌های فعالیت‌های بسیج در حال توسعه است.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنین در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا مبنی بر این که آیا سپاه پاسداران پس از تحقق پیروزی‌های اخیر در جبهه مقاومت سوریه و عراق، برنامه‌ای برای کمک به جبهه مقاومت یمن در دستور کار خود دارد، اظهار کرد: معنای این حرف که امروز داعش از بین رفته این نیست که تهدیدات منطقه از میان رفته بلکه تهدید همچنان وجود دارد و درگیری جبهه مقاومت با نظام سلطه و دست‌نشانده‌های آنها ادامه دارد.

جعفری ادامه داد: امروز جبهه مقاومت توانسته با بسیاری از توطئه‌ها از جمله استقلال کردستان، داعش و اختلافات داخلی مقابله کند، اما دشمن حتما دست بر نخواهد داشت و ما نیز آماده مقابله با توطئه‌های بعدی دشمن خواهیم بود. گرچه ممکن است نتوانیم توطئه‌های بعدی دشمن را پیش‌بینی کنیم، اما به قطع می‌گوییم همان طور که در گذشته دشمنان مشاهده کرده‌اند و در مقابله با جبهه مقاومت با شکست مواجه شدند بدون تردید بدانند هرگونه اقدامات دفاعی و امنیتی علیه جبهه مقاومت نتیجه عکس خواهد داد و نتیجه‌اش قطعا به ضرر آنها خواهد بود.

وی با بیان این که ما آمادگی داریم تا یکبار دیگر با آنها مقابله کنیم، خاطر نشان کرد: حمایت ایران از جبهه مقاومت در کشورهای مختلف تفاوتی نمی‌کند و هرکجا که ظلم باشد انقلاب اسلامی نیز حضور دارد و از مردم مظلوم دفاع می‌کند. در یمن نیز بنابه درخواست مردم و حاکمیت مستقل در آن کشور در صورتی که نیازی به کمک وجود داشته باشد، قطعا این کمک‌ها از سوی ایران انجام خواهد شد.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: امروز در یمن حاکمیت به دست انصارالله است و درخواست‌هایی که جبهه ایران می‌تواند به آنها پاسخ دهد در حد کمک‌های مستشهاری و معنی است که جبهه معنوی به آنها بیشتر نیاز دارد.

جعفری گفت: از آنجا که سیستم جمهوری اسلامی ایران سیستمی دفاعی است، ما آماده هستیم تا برای برنامه‌ها و توطئه‌های بعدی به جنگ با دشمنان خود برویم.