سه شنبه 24 مهر 1397 | به روز شده: 9 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 30 آبان 1396 - 18:03:39 | کد مطلب: 390179 چاپ

تولد دوباره پوآرو | برانا با مرگ روی نیل به سینما می‌آید

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان - همشهری آنلاین:
اندکی پس از موفقیت نسخه تازه «قتل در قطار سریع‌السیر شرق» در گیشه، کنت برانا بار دیگر به عرصه سینما بازمی‌گردد

و نقش هرکول پوآرو رو در یک داستان جنایی دیگر از آگاتا کریستی ایفا می‌کند.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از تلگراف، بازيگر بريتانيايي برنده جوايز بفتا و اوليويه كه در مقام كارگردان و بازيگر داستان سال 1934 را روي پرده بزرگ سينما جاني دوباره بخشيد، به احتمال فراوان گزينه اصلي شرکت فاکس براي اقتباس از «مرگ روی نیل» كريستي است؛ رماني كه سال 1937 منتشر شد و پيش از اين دستمايه يك سريال بوده و سال 1978 هم يك فيلم سينمايي بر اساس آن با بازي پيتر يوستيف در نقش پوآرو ساخته شده است.

البته «مرگ روی نیل» با وجود بردن اسكار بهترين طراحي لباس در گيشه چندان موفق نبود و 14 ميليون دلار فروخت. حالا به نظر مي‌رسد موفقيت تجاري «قتل در قطار سریع‌السیر شرق» مديران فاكس را براي توليد روايتي تازه از آن داستان هيجان‌انگيز قانع كرده است. آنها از مايكل گرين (نويسنده «قتل در قطار...») خواسته‌اند فيلمنامه «مرگ روي نيل» را بنويسد و خود برانا هم قرار است علاوه بر كارگرداني، نقش كارآگاه سبيلوي بلژيكي را در آن تكرار كند.

ماجراهای رمان در مصر و حاشيه رود نیل مي‌گذرد؛ پوآرو که برای تعطیلات به مصر رفته، با زوجی آشنا می‌شود که براي گذراندن ماه عسل به آنجا آمده‌اند. در ادامه و طبق معمول تمام داستان‌هاي كريستي جنايتي مرموز رخ مي‌دهد و كارآگاه باهوش مامور يافتن قاتل و گشودن گره پرونده مي‌شود. «قتل در قطار سریع‌السیر شرق» تا امروز 150 ميليون دلار در دنيا فروخته و گيشه داغ آن همچنان در گوشه و كنار جهان طرفدار دارد.

آگاتا کریستی كه بانوي وحشت ادبيات جنايي است، بين سال‌هاي 1920 تا 1976 حدود 65 رمان کارآگاهی و 14 داستان کوتاه نوشت و هركول پوآرو شناخته‌شده‌ترين شخصيت دنياي داستاني اوست. تا امروز بيش از چهار میلیون نسخه از كتاب‌ها و داستان‌هاي كريستي فروخته و بر اساس ماجراهاي پوآرو یک مجموعه تلویزیونی هم ساخته شده است.