سه شنبه 24 مهر 1397 | به روز شده: 34 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 28 آبان 1396 - 16:08:15 | کد مطلب: 389852 چاپ

واریز۲۸۱ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض برای جبران خسارات مناطق زلزله به حساب بنیاد مسکن

ایران > قوای سه‌گانه - همشهری آنلاین:
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت ۲۸۱ میلیارد تومان به صورت بلاعوض و ۶۵۹ میلیارد تومان برای تسهیلات ارزان قیمت مصوب کرده که با وجود محدودیت های بودجه، تسهیلات بلاعوض همان روز به خزانه ابلاغ و این پول هم اکنون به حساب بنیاد مسکن واریز شد.

به گزارش ايرنا، محمد باقر نوبخت در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی ازمراجع عظام تقلید با تقدیر از کمک‌ها و عملکرد مردم به زلزله زدگان غرب کشور، افزود: پس از این حادثه دولت سه وظیفه اساسی امداد و نجات، اسکان موقت و اسکان دائمی را تعریف و اقدام‌های لازم را بر مبنای این وظایف تصویب، اجرا و یا درحال اجرایی کردن است.

وی با بیان اینکه کمک‌های قابل ستایش مردم رافع وظایف دولت برای کمک به زلزله زدگان نیست، ادامه داد: برای اسکان موقت زلزله‌زدگان از همان روز اول با حضور رئیس جمهوری در کرمانشاه دستورات لازم داده شده و در نخستین جلسه دولت پس از این حادثه نیز برای کمک به زلزله زدگان در پنج سرفصل برای افراد آسیب دیده برنامه‌ریزی شده است.

نوبخت با بیان اینکه موضوع زلزله به جهت اهمیت با جدیت در دستور کار دولت قرار دارد ادامه داد: از مردم می‌خواهیم که در بازسازی خانه‌های تخریب شده اصول فنی و ایمنی را رعایت کنند.

وی افزود: مردم به ایمنی در ساختمان به عنوان سخت‌گیر نگاه می‌کنند که به دلیل رعایت نکردن این اصول ایمنی متاسفانه برخی ساختمان‌های تازه ساخت نیز در این زمین لرزه دچار آسیب شدند و این در حالی بود که ساختمان‌ها خسارتی ندید که این نشان از
اهمیت رعایت مسائل ایمنی و فنی است.

نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت فضای مجازی در کشور گفت: در کنار وجه مثبت فضای مجازی این فضا دارای وجوه منفی است که با توجه به ابلاغ رهبر معظم انقلاب برای تشکیل شورای عالی فضای مجازی برنامه‌ریزی برای اقدام متناسب با فرهنگ ایران در این راستا در حال انجام است.

وی همچنین وضعیت پرداخت مالیات در کشور را نیز مورد اشاره قرار داد و افزود: از یک سو سهم مالیات در تولید ناخالص داخلی را ناکافی می‌دانیم و از سوی دیگر نمی‌توان سهم مالیات کسبه و درآمدهای خرد را نیز بیش از این افزایش داد به همین دلیل به برنامه‌ریزی لازم برای ایجاد زیرساخت و نرم افزارهای لازم برای اخذ مالیات از فراریان مالیاتی و دانه درشت‌ها در حال انجام است.

وی ادامه داد: ازسال 92 تاکنون سهم درآمدهای نفتی از کل درآمدهای مالی از 41 درصد به 26 درصد کاهش و سهم مالیات از 33 درصد به 36 درصد افزایش یافته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: سهم مالیات در تولید ناخالص داخلی ما بسیار اندک است که باید این رقم با برنامه‌ریزی و به تدریج افزایش یابد.

نوبخت ادامه داد: اعتقاد دولت این است که نباید بیش از این به کسبه فشار آورد و برای شناسایی دانه درشت‌ها اقدام ها و نرم افزارهای لازم در حال طراحی است.

محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه امروز به منظور زیارت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) و دیدار با مراجع عظام تقلید به قم سفر کرد.

وی در بدو ورود به قم در مراسم عزاداری سالروز شهادت امام رضا(ع) در دفتر آیت الله سبحانی از مراجع عظام تقلید حضور یافت.

نوبخت همچنین با آیت الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور و رئیس جامعه المصطفی العالمیه دیدار و گفت‌وگو کرد.