پنج شنبه 29 شهریور 1397 | به روز شده: 3 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 23 آبان 1396 - 17:27:07 | کد مطلب: 388489 چاپ

ادامه رایزنی‌های دیپلماتیک لبنان | باسیل به اروپا سفر کرد

جهان > غرب آسیا - همشهری آنلاین:
جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان برای رایزنی با مقام‌های چند کشور اروپایی درباره استعفای مبهم «سعد الحریری» و شرایط کنونی لبنان عازم اروپا شد.

به گزارش ايرنا، خبرگزاری ملی لبنان صبح سه شنبه با اعلام این خبر، گزارش داد که سفر باسیل به اروپا در تکمیل رایزنی های اخیر او با مقام ها و وزیران امور خارجه کشورهای مختلف پس از اعلام استعفای سعد الحریری از مقام نخست وزیری لبنان صورت می گیرد.

بر اساس این گزارش وی در دیدارهای اخیرش شاهد حمایت کشورهای مختلف را از لبنان و وحدت و حاکمیت ملی این کشور بوده است.

سفر باسیل به اروپا شامل دیدار از چند کشور خواهد بود که مهمترین آن فرانسه است که در میان کشورهای اروپایی روابط نزدیک تری با لبنان دارد و در تحولات اخیر نیز نقش آفرینی کرده است.

خبرگزاری ملی لبنان گزارش داد که وزیر خارجه لبنان در این سفر ضمن تشریح استعفای مبهم سعد الحریری به دنبال جلب حمایت کشورهای اروپایی از موضع دولت لبنان در این موضوع است.

بر اساس این گزارش باسیل می خواهد حمایت کشورهای اروپایی در جلوگیری از تبدیل لبنان به میدان نزاع های خارجی را کسب کند.

سعد الحریری نخست وزیر لبنان روز شنبه 13 آبان (4 نوامبر) در اقدامی غافلگیر کننده و در حالی که در عربستان سعودی به سر می برد از سمتش استعفا کرد.

بسیاری معتقدند استعفای الحریری زیر فشارهای عربستان و با هدف ضربه زدن به حزب الله در داخل و خارج لبنان صورت گرفته است.

به دنبال این استعفا یک رشته تماس های دیپلماتیک با محوریت «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان شکل گرفت که هدف اصلی آن فشار به عربستان برای بازگشت سعد الحریری به لبنان بود.