سه شنبه 3 مهر 1397 | به روز شده: 19 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 29 مهر 1396 - 17:14:08 | کد مطلب: 385780 چاپ

جایزه اصلی جشنواره بوسان برای «سد معبر»

سینما و تلویزیون > سینمای‌ ایران - همشهری آنلاین:
بیست‌ و دومین جشنواره فیلم بوسان در کره‌جنوبی به پایان رسید و فیلم سینمایی «سد معبر» به کارگردانی محسن قرایی از ایران جایزه اصلی بخش جریان‌های نو را مشترک با نماینده میزبان از آن خود کرد.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از ورايتي، داوران بخش مسابقه جریان‌های نو (ويژه فيلم‌هاي اول و دوم فيلمسازان آسيايي) به ریاست اولیور استون آمریکایی صبح روز شنبه در یک نشست خبري فهرست برگزيدگان را اعلام کردند. در اين ميان، جایزه اصلی اين بخش به «سد معبر» از ایران و «بعد از مرگ من»ساخته کیم اوی-سوک از کره‌جنوبی رسید. بهمن قبادی، لاو دیاز کارگردان فیلیپینی، جانگ سان-وو فيلمساز کره‌ای و آنیس گدار از فرانسه دیگر داوران بخش مسابقه بودند.

بیست‌ و دومین جشنواره بوسان 20 تا 29 مهر برگزار شد و امسال كمي كمتر از 200 هزار مخاطب و تماشاگر داشت؛ حدود 30 هزار نفر بيش از سال گذشته و 30 هزار نفر كمتر از سال 2015. در دوره‌هاي گذشته هم جايزه اصلي اين رويداد مهم سينماي آسيا به فیلم‌های «سیزده» هومن سیدی و «ممیرو» ساخته هادی محقق اهدا شده بود.

«سد معبر» نخستين فيلم قرايي در مقام كارگردان (پس از تجربه مشترك «خسته نباشيد» با افشين هاشمي) است كه حامد بهداد، باران کوثری، نادر فلاح، اکبر رحمتی، آوا شریفی، نگار عابدی و... در آن بازي كرده‌اند. فيلم داستان يك كارمند سد معبر شهرداري را روايت مي‌كند كه در زندگي شخصي خود به مشكل خورده است.