پنج شنبه 29 شهریور 1397 | به روز شده: 21 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
پنجشنبه 20 مهر 1396 - 17:40:11 | کد مطلب: 384879 چاپ

درخواست هسته‌ای عجیب ترامپ از ژنرال‌های آمریکایی

جهان > آمریکا - دونالد ترامپ از ژنرال‌های ارتش آمریکا خواسته قدرت زرادخانه هسته‌ای این کشور را ۱۰برابر کنند؛ خواسته‌ای که باعث شد رکس تیلرسون، وزیر خارجه ترامپ، او را یک «کودن» بنامد.

طي هفته‌هاي اخير ماجراي كودن خواندن ترامپ از سوي تيلرسون، بار ديگر غوغايي در كاخ سفيد و فضاي سياسي آمريكا به پا كرده است.

ديروز شبكه خبري ان‌بي‌سي در گزارشي به نقل از 3نفر از مقام‌هاي امنيتي آمريكا فاش كرد كه دونالد ترامپ حدود 3‌ماه پيش در نشستي در ساختمان وزارت دفاع از ژنرال‌هاي ارتش خواسته براي 10برابر كردن توان هسته‌اي اين كشور اقدام كنند. اين خواسته ترامپ زماني مطرح شد كه اسلايدي در مورد روند كاهش كلاهك‌هاي هسته‌اي آمريكا از سوي يكي از ژنرال‌هاي ارتش به نمايش در آمد كه در آن مقايسه ميان تعداد كلاهك‌هاي هسته‌اي اين كشور و روسيه هم گنجانده شده بود. به گفته مقام‌هاي حاضر در نشست پنتاگون، ترامپ گفته است: ‌«من يك زرادخانه بزرگ مي‌خواهم. وضعيت كنوني كلاهك‌هاي هسته‌اي مورد قبول من نيست.»

به گفته آنها اين سخن ترامپ باعث تعجب ركس تيلرسون و ژنرال متيس، وزير دفاع‌ آمريكا شد. اين نشست پنتاگون به گفته بسياري از حاضران در جلسه يكي از طولاني‌ترين و پرتنش‌ترين جلسات اين وزارتخانه بوده است. در اين نشست آخرين وضعيت حضور نيروهاي آمريكايي در نقاط مختلف جهان و قابليت‌هاي نظامي اين كشور به اطلاع دونالد ترامپ رسيده است.

آمريكا هم‌اكنون داراي 4هزار كلاهك هسته‌اي است. پيش از اين در دهه 1960يعني در اوج جنگ‌سرد اين كشور حدود 32هزار كلاهك هسته‌اي داشت. به گفته مقام‌هاي حاضر در جلسه، آنها تلاش كردند تبعات حقوقي و نظامي افزايش تعداد كلاهك‌هاي هسته‌اي آمريكا را به ترامپ گوشزد كنند اما او توجهي به اين سخنان نكرده است.